Města se snaží využít vánoční stromečky, které lidé začínají likvidovat. Většinou se o jejich odvoz starají svozové firmy, využijí se pak různě. V malých obcích lidé vánoční stromečky pálí, anebo je využívají na zahrádkách.

V Doksech mají povánoční tradici

V Doksech si na vánočních stromcích pochutnají mufloni. Již po několik let tu mají svéráznou tradici. „Většina lidí dává stromečky ke kontejnerům, které sváží firma. V rodinných domcích mají lidé stromky kde spálit, ale někteří je raději donesou k areálu rybářských sádek, kde mají i stádečko muflonů. Ti si na větvičkách pochutnají,“ řekl starosta Doks Zdeněk Krenický. Na otázku, zda nehrozí nebezpečí, že by se zvířata poranila o zapomenutý háček odpověděl, že se za posledních několik let nic podobného nestalo. „Lidé jsou opatrní a vše ze stromků sundají, než je donesou muflonům,“ dodal.

Stromečky většinou štěpkují

Ve většině měst Českolipska vánoční stromky svážejí a štěpkují. „Průběžně stromečky odebíráme od kontejnerů a ukládáme na jedno místo,“ uvedla Monika Procházková, vedoucí odd. technické správy města Stráž pod Ralskem.
V Mimoni si od kontejnerů odváží stromečky pracovníci místního zahradnictví. „Sami si je štěpkují a materiál využijí pro vlastní účely,“ vysvětlila Alena Smrčková, vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu v Mimoni.
Vlastní štěpkovač si dokonce pořídili v Zákupech. „Stromečky sváží místní hospodářství na sběrný dvůr, kde je likvidují. Štěpky pak použijeme na ošetření městské zeleně,“ uvedla starostka Zákup Miroslava Hudaková.
Jak mohou lidé využít vánoční stromeček nám vysvětlila Miroslava Semrádová Šuhájková z firmy Flora. „Stromečky mohou spálit a dřevěným popelem pohnojit zahrádku. Mohou je ale i naštěpkovat a použít na zahrnutí háklivých a citlivých rostlin přes zimu nebo do kompostu, anebo si štěpky nechat a na jaře použít na to, aby bránily nadměrnému výparu vláhy.“ Dodala ještě další nápad, a to osekat stromeček, nechat na něm malé kolíčky a kmen použít jako oporu k fazolím, okurkám a dalším popínavým rostlinám.

Chvojím zakryjí sazenice

V České Lípě připravili svoz vánočních stromků na dva dny, a to na pátek 11. ledna a 25. ledna. „Lidé mohou stromky dávat ke kontejnerům a popelnicím několik dní dopředu,“ ujistila mluvčí městského úřadu Kateřina Amrichová. Dodala, že stromečky předá svozová firma společnosti Městské lesy, která chvojí využije na zakrytí sazeniček v lesních školkách.

Další zprávy z regionu najdete zde