Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studánky patří k životu odedávna

ČESKOLIPSKO - Lidé po celém okrese pečují o přírodní prameny čisté vody. Někteří dokonce věří v jejich léčivou moc. Pouze Česká Lípa je výjimkou, dříve pěknou studánku zakrývá panel.

2.6.2007
SDÍLEJ:

Studánku v parku zakrývá nevzhledný panelFoto: Deník/Marie Čcheidzeová

Náš okres se může pochlubit množstvím pramenů a studánek, přičemž nejproslulejší je bezesporu Zdislavina studánka v údolí Panenského potoka pod hradem Lemberkem. Mnoho lidí je přesvědčeno, že voda z této studánky má mimořádné léčivé účinky, což se dokládá i známou legendou o zdejším léčitelském působení svaté Zdislavy v první polovině 13. století.
Míst s výskytem léčivých pramenů je ovšem na Českolipsku více. Za zmínku stojí například pramen Tří svatých při silnici ze Zákup do Kamenice. V minulých staletích se k tomuto prameni konala procesí a dodnes si sem lidé z širokého okolí jezdí pro vodu.
Studánky lze potkat prakticky všude a většinou se o ně místní obyvatelé snaží pečovat co nejlépe. Například v Lužických horách turisté dobře znají Lužickou studnu na jižním svahu Luže nebo Kamzičí studánku v sedle pod Klíčem. Ale jen v prostoru mezi Cvikovem, Rousínovem a Milštejnem najdeme další tři studánky, o které se zde zcela neformálně stará několik cvikovských občanů.
Samotná Česká Lípa je uprostřed tohoto přírodního bohatství tak trochu výjimkou. Město se sice může pochlubit pěknými kašnami a pítky, vesměs vybudovanými v posledních letech, ale jediná funkční studánka se nachází až na okraji přírodní rezervace Peklo.
Přitom ještě v historicky nepříliš dávné době existovala pěkná studánka se stříškou přímo v centru města, konkrétně v městském parku v prostoru nad rybníčkem poblíž bývalého letního kina. Úhledná stavba však zmizela a dnes uprostřed lesa otvor po studánce zakrývá betonový panel.
Od roku 2005 je uskutečňován program tzv. revitalizace městského parku. Mimo jiné byla opravena Mohauptova kašna a hudební pavilon, na jehož současné podobě se ovšem už opět stačili doslova podepsat vandalové. A studánka?
„Město Česká Lípa zahrnuje každoročně do svého rozpočtu prostředky na údržbu městského parku. V letošním roce bude pokračovat další etapa revitalizace, v rozpočtu jsou na tuto akci vyčleněny 2 miliony korun,“ říká starostka Hana Moudrá.
Právě letošní etapa by měla být zaměřena na opravu bývalých vodních ploch v parku. Podle informací z městského úřadu by zároveň měla být prověřena funkčnost uvedené studánky.
Nezbývá tedy než doufat, že i tato studánka se jednou dočká svého otevření.

2.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Děti pomáhají svým rodičům volit.
87

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Archeologické muzeum sídlí v budově bývalé městské šatlavy v historickém centru České Lípy.

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Cizinec boural pod vlivem drog a v kradeném autě

Cvikov – Až osmileté vězení hrozí jednatřicetiletému muži z Polska, který pod vlivem drog a s ukradeným autem boural u Kunratic u Cvikova.

OBRAZEM: Rybáři vylovili Horecký rybník ve Stráži

Stráž pod Ralskem - Především kapry, ale i sumce vylovili rybáři během tradičního výlovu z Horeckého rybníka ve Stráži pod Ralskem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení