Podobně jako v předchozích dvou letech uspořádali studenti českolipské Střední odborné školy a učiliště 28. října výlet pro děti a maminky z Azylového domu Jonáš. Ten spadá pod službu Farní charity Česká Lípa.

Přestože kostelní hodinky ukazují za pět minut půl čtvrté, novopečený zvoník Martin Šimončič uvnitř odbíjí pravé poledne.
Nadšenci rozezněli dlouho spící zvon kostela v Jezvém

Tentokrát se jelo za divou zvěří do zooparku Berousek v Doksech. „Pod vedením metodičky prevence paní Ivany Školové nejen zajistili organizačně výlet, ale také uhradili cestu a vstup do ZOO v Doksech," říká Gabriela Medwell z Farní charity. „Vymysleli jsme to na školní radě," říká student Patrik Hamršmíd, který zároveň působí v programu Pojď hrát hokej. Ten se zaměřuje na zpřístupnění sportu i dětem z méně majetných rodin.

Studenti z takzvaného Uranu docházejí pomáhat do Jonáše pravidelně. Matkám a dětem v nouzi nyní může podobně pomoci každý. Jizerské pekárny zařadily do prodeje „Žít nej rohlík Otesánek".

Za každý prodaný kus věnují pekárny dvě koruny Charitě, potažmo Jonáši. „O tom, jak s penězi budeme nakládat, se teprve rozhodne. Určitě všechny peníze použijeme na zlepšení života našich klientů," říká mediální koordinátor Farní charity Jiří Gottlieber.

Věhlas hudebního festivalu Pražské jaro podnítil Pavla Danyse vyjádřit ve skle nádheru nejen Prahy, ale i hudby.
Skláři z Novoborska vytvořili speciální modré dílo pro letošní Pražské jaro

Chytře zvolený název odkazující jak na výchozí surovinu, tak na humanitární rozměr podle něj doplňuje i vhodně zvolená forma pekárenského výrobku. „Je tvarovaný tak, aby se něj přímo dal položit třeba salám," podotýká Gottlieber.

Podle ředitele Jizerských pekáren Romana Kozáka bude produkt v nabídce zatím na dobu neurčitou. Navíc plánuje v podobném duchu dále sortiment pekáren rozšiřovat. „Chtěli bychom z toho udělat ucelenou řadu výrobků," říká Kozák s tím, že o dalším pravidelně obdarovávaném projektu se teprve jedná.