Žádná velká sláva na Pražském hradě už se bez nich neobejde. Zdejšímu dodavateli cateringu se osvědčili, a tak tým studentů hotelnictví z českolipské Euroškoly vypomáhá se servisem pro hosty zdejších větších i menších slavností už několik let za sebou. Nedělní udílení státních vyznamenání, navíc v tak významném roce, bylo velkou výzvou. I přes úbytek těch, kdo pozvání odmítli, se počet hostů vyšplhal přes dva a půl tisíce, a to už je slušná řádka hladových a žíznivých krků.

Podle ředitelky školy Petry Kašparové, která studenty na praxi doprovázela, vše začalo v relativním klidu naléváním mnoha stovek skleniček nápojů a pečlivým rozestavováním řad příborů. Ten pravý zápřah pro mladistvou obsluhu přišel, když do sálů začaly proudit stovky slavnostních hostů.

„Na začátku jim můžete dát jen nealko a nějaké drobné pochutiny,“ podotkla Kašparová. Teprve před příchodem hlavy státu se začal rozlévat sekt k slavnostnímu přípitku.

ČEKALO SE DÉLE

Hosté si museli na příchod Miloše Zemana a dalších významných hostů počkat o téměř tři čtvrtě hodiny déle, než bylo v původním plánu. „Než pan prezident vešel, měli už někteří hosté svoji skleničku vypitou. A těm, kteří vydrželi, pro změnu vyprchaly bublinky,“ přiblížila ředitelka školy trable, se kterými se i sebešikovnější obsluha jen těžko vypořádává.

O obsluhu těch nejvýznamnějších hostů v prezidentském salónku se stará jen úzký okruh nejlepších profesionálů v oboru, ale pravidelně mezi sebe berou i vybrané studenty. „Moc mě potěšilo, že si TOP HOTEL, se kterým dlouhodobě spolupracujeme, vyhlídl naši Aldu Koškovou,“ byla spokojená Kašparová.

V salónku byli kromě prezidenta Miloše Zemana také například bývalý prezident Václav Klaus, slovenský prezident Andrej Kiska nebo bývalá první dáma Dagmar Havlová.

„Porovnávala jsem, jak vypadají v televizi a jak vypadají doopravdy. Příjemně mě překvapilo, že to jsou vlastně úplně normální lidé, milí a příjemní. Pozdraví vás, usmějí se. Nejvíc mě překvapilo, jak moc to slušelo paní Havlové. Je to opravdová dáma, úplně to z ní sálá,“ popsala své dojmy z nevšední praxe studentka Alice Košková.

„Paní Zemanová i Klausová mají rády sushi, nesli jsme jim proto mísu s různými druhy. Mezitím ale někdo polil připravené hůlky sójovou omáčkou. Běhali jsme pak po Španělském sále a sháněli je,“ potvrdila studentka, že i při zdánlivě poklidné ceremonii se dá zažít velké drama. „Nakonec jsme je sehnali. Je výhoda, že sushi nevystydne,“ smála se studentka, která nakonec od šéfa prezidentského cateringu Petra Pravdíka dostala nabídku, aby u něj začala po maturitě v příštím roce pracovat.

„Byla jsem velice polichocená, ale budu o tom uvažovat. Chtěla bych jít ještě na vysokou školu, tak se asi budu muset rozhodnout,“ dodala Košková.