Doporučení. To je pro většinu studentů jediná vstupenka, jak získat sezónní práci během letních prázdnin a vydělat si nějakou korunu na přilepšení. Přesto, a zejména starší studenti, mají šanci sehnat brigádu i v průběhu léta.

„Před prázdninami jsem sháněla brigádu na celý měsíc, ale neúspěšně. Když už jsem to vzdala, ozvali se z prodejny, kde jsem pracovala loni, jestli můžu hned nastoupit. Přitom to původně vypadalo, že nikoho přijímat ani nebudou,“ popsala devatenáctiletá Tereza z České Lípy.

Nástup je hned druhý den

„Situace při hledání sezónní práce je odlišná než v uplynulých letech. Kvůli krizi firmy, to platí zejména pro velké průmyslové podniky se směnným provozem, nekoukají příliš do budoucnosti a řeší jen aktuální situaci,“ vysvětlil manažer českolipské agentury Indexprace.cz Ivan Kuneš.

V praxi to podle něj vypadá tak, že pokud firmě vypadnou stálí zaměstnanci například z důvodu nemoci, obrátí se na agenturu a ta kontaktuje zaregistrované studenty. „Nastupují na poslední chvíli a to platí do slova a do písmene, protože do práce se hlásí hned druhý den,“ podotkl Ivan Kuneš s tím, že tak mají studenti šanci sehnat brigádu v průběhu celého léta.

Výhodou je doporučení

Ve výhodě jsou ale studenti nad osmnáct let. Ti mladší si shánějí brigádu daleko hůře, protože je zákon více hlídá, platí pro ně totiž zkrácený pracovní úvazek a nesmí pracovat ve směnném provozu. Ve většině případů tak seženou práci jen díky doporučení rodičů či známých. Šancí je také internet.

„Hledal jsem na internetu tak dlouho, až jsem narazil na místo výčepního v restauraci na koupališti. Loni jsem ale chodil na výpomoc do reklamní agentury, kde mi to zařídila mamka,“ potvrdil sedmnáctiletý Jiří z České Lípy.

Na doporučení dají například i v Regiu Máchova kraje, které spravuje hlavní pláže a kemp Klůček v Doksech. „Je to pro nás určitá záruka, že brigádník bude spolehlivý. A pokud se osvědčí a jsme s jejich prací spokojeni, mají u nás dveře otevřené i další rok,“ dodal ředitel Regio Máchova kraje Vladimír Reichert.