Bílý papír s názvy celkem dvaceti stran, které kandidují v krajských volbách 2012 v Libereckém kraji, si studenti pomalu odnášejí za plentu. S roztřesenými prsty potom papír vhodí do urny. Z rozesmátých středoškoláků se na chvíli stali vážní dospěláci.

Ve čtvrtek dopoledne probíhaly na českolipské Euroškole a další bezmála dvoustovce středních škol po celé republice Studentské volby 2012. Takové volby nanečisto pro ty, kteří ještě na volení nemají ten správný věk. Ale dostatek rozumu už ano.Volil, kdo chtěl

Do projektu Studentských voleb se pod hlavičkou organizace Člověk v tísni na Českolipsku zapojila právě jen Euroškola. „Na bedra si celou organizaci vzal druhý ročník oboru hotelnictví a turismus. Do třídy, která pro dnešek slouží jako volební místnost, si postupně zvou jednotlivé ročníky," popsala Monika Bayerová, garantka Studentských voleb na Euroškole. Ta doplnila, že za plentu šel opravdu jen ten, kdo opravdu volit chtěl. Volební lístek dostali žáci proti podpisu.

Do improvizované volební místnosti přichází třída P3A, tedy třetí ročník oboru cestovního ruchu. Jeden ze členů volební komise je přivítá, další tři studentky jim přečtou pravidla. Zaškrtnout se musí jen jedna strana, volební lístek se musí přehnout, aby nebylo poznat, jaké straně dal student hlas.

Taky by si nahrabali

Za plentu jdou skoro všichni. Navzdory tomu mezi nimi panuje hluboká skepse. „V podstatě není z koho vybírat. Buď volíte blbce, nebo ještě většího blbce," popíše poměrně trefně náladu mezi žáky student Tomáš. Jemu bude již zanedlouho 18 let, k regulérním krajským volbám v říjnu půjde.

„Volit půjdu. Hlas dám asi Zemanovcům, stejně jako teď. Podle mě není Miloš Zeman tolik zkorumpovaným politikem, jako ti ostatní," zkonstatuje.

Téma korupce se nese celou následnou debatou. Je vidět, že tento problém typický pro českou politickou scénu mladé lidi trápí. Na druhou stranu s upřímností svého mládí říkají: „Kdybychom byli na jejich místě, taky bychom si nahrabali."

Ptám se jich, čím to je, že jsou vůči politice tolik negativní. „Slyšíme to všude, každý nadává. A my pak jen přebíráme názory většiny. Říkají to rodiče, je to v televizi, píše se o tom v novinách. Ty ostatně živí hlavně to, že píšou o špatných věcech," trochu si do mě rýpnou.

V Lípě sport jede

Znáte někoho, kdo by mohl situaci změnit? Na mou otázku jen žáci zakroutí hlavou. Zkusím to tedy znovu. Je něco, co se podle vás v kraji nebo tady v České Lípě za poslední dobu povedlo? Po chvíli mlčení se jeden ze studentů konečně ozve.

„Myslím, že se v Lípě dělá hodně pro sport. Postavila se nová hala na florbal, znovu se rozjíždějí hokejisté." Sláva. Vše není jen černé.

Levice je lepší

A jaké strany tedy studenti volili? SLK, Zemanovce, TOP 09, Dělnickou stranu sociální spravedlnosti. „Jsem ze Šluknovska," pokrčí rameny studentka Nikola, která si extremistickou stranu vybrala.

Celkově se však studenti ze třídy P3A klonili spíše k levici. Podle nich by se s tímto vedením kraji vedlo lépe. Protože pravicové strany umí „jen zvyšovat daně a kde na to mají lidi pořád brát".

Po konečném součtu všech studentských hlasů za Liberecký kraj by s téměř pětiprocentním náskokem před Českou pirátskou stranou vyhrála s jednadvaceti procenty TOP 09. Podle průzkumu společnosti SANEP z konce srpna by řádné krajské volby v Libereckém kraji vyhrála ČSSD před KSČM a ODS. Sociální demokraté však ve studentských volbách skončili až na devátém místě s pouhými čtyřmi procenty hlasů, KSČM pak na jedenáctém.

KDO VYHRÁL STUDENTSKÉ VOLBY V LIBERECKÉM KRAJI

1. TOP 09 a Starostové - 21,1%

2. Česká pirátská strana - 16,2%

3. Dělnická strana sociální spravedlnosti - STOP NEPŘIZPŮSOBIVÝM - 10,8%

4. ZMĚNA PRO LIBERECKÝ KRAJ - 10%

5. Starostové pro Liberecký kraj(SLK) - 7,9 %

Zdroj: výsledky Studentských voleb 2012, Člověk v tísni o.p.s.

KDO BY VYHRÁL REGULÉRNÍ KRAJSKÉ VOLBY 2012?

1. ČSSD - 20,2% (ve studentských volbách 9. místo, 4 %)

2. KSČM - 17,1 % (ve studentských volbách 11. místo, 3,3 %)

3. ODS - 13,4 % (ve studentských volbách 6. místo, 6%)

4. SLK 11,9 %

5. TOP 09 a Starostové - 8,7 %

Zdroj: průzkum společnosti SANEP, publikováno 31.8. 2012