Sice se zpožděním, ale po odstranění řady nedostatků přešel do ostrého provozu jedinečný model čištění vydýchaného vzduchu ve třídách Obchodní akademie v České Lípě.

Měření zde dlouhodobě ukazovala zvýšený obsah oxidu uhličitého. Aby chodby historické budovy z roku 1863 nehyzdily trubky, je vzduch z venku veden chodbami a do tříd se dostává nenápadnými otvory na stropech nebo stěnách. Po několikaměsíčním testování a upravování technologie je koncentrace oxidu uhličitého už v normě. I tak si někteří studenti dál stýskají, že jim je moc teplo, že chybí čerstvý vzduch a klima v učebnách není ideální zejména po několika hodinách výuky.

„Přínosy jsou zřejmé, snížili jsme náklady na vytápění, odstranili nežádoucí vlhkost v přízemí. Dobré je i vyrovnání teplot v různých prostorách školy nebo průběžné ohřívání teplé vody během dne z odpadního tepla,“ vypočítává ředitel školy Rostislav Lád.

Pálení čarodějnic ve Stráži pod Ralskem.
FOTO: Ve Stráži pod Ralskem pálili čarodějnice. Nechyběla ohňová show

Snaží se také o osvětu mezi zaměstnanci a žáky, jak využít výhod zařízení: „Dlouhodobé otvírání oken „mate“ čidla v místnostech a snižuje energetické úspory,“ upozorňuje. Zároveň však připouští, že některým lidem může proudění vzduchu působit obtíže. „Každý člověk má jinou potřebu větrání a tepla,“ říká ředitel Lád s tím, že se proto vše řídí normami.

Lituje také, že v rámci modernizace nemohli vzduchotechniku doplnit o klasickou klimatizaci, která by byla vítaná v horkých dnech. Jak dále připomíná, na filtrech vzduchotechnických jednotek je zřetelně vidět velké množství prachu, pylů a nečistot v ovzduší, které se jinak v ostatních školách dostávají otevřenými okny do místností. „Těmi trpí zejména alergici,“ dodává Lád.

Dokončený projekt ovšem s klimatizací nepočítal. „Snad jen v počítačové učebně by do budoucna mohla být, ale ostatní třídy není nutné nějak strojně chladit,“ soudí odborník na vytápění, větrání a vzduchotechniku Martin Jindrák. Ten je podle ředitele Láda duchovním otcem celé myšlenky, vypracoval energetický audit a navrhl realizované řešení. Současně kontroloval uvedení do provozu i zkušební chod. „Už více než týden zařízení běží, jak by mělo. Budeme ho ale ještě tak rok až dva sledovat, vyhodnocovat a optimalizovat nastavení s dalšími systémy,“ ujišťuje Jindrák.

Z historie prvomájových průvodů.
Jak jsme žili v Československu: Prvomájové průvody na Českolipsku

Zvědav je na výkon systému v září a v říjnu, kdy jsou venku nižší teploty a slunce je níže. „Léta bych se ale nebál,“ mírní obavy Jindrák. Podle něj se škola bude „přehřívat“ bez ohledu na existenci systému větrání, protože hlavní fasáda je směrována na jih. „V letním období bude vzduchotechnika běžet ještě v jiném režimu než dosud. V noci bude do chodeb přivádět ochlazený vzduch z venku, a tak stabilizuje teplotu uvnitř,“ říká Jindrák.

Jak konstatuje, stále dochází k přehřívání některých tříd, hlavně v počítačové učebně. „Zjistili jsme například, že vyhořel jeden prvek, tak v tu chvíli větrání a odvádění tepelné zátěže nefungovalo. V ostatních učebnách fungují tyto regulátory bez komplikací,“ sděluje Jindrák.

Vestavba unikátního systému ventilace v historické budově akademie začala loni o letních prázdninách. Teplo se z odpadního vzduchu odčerpá v rekuperačních jednotkách. Čerstvý vzduch se po přefiltrování předehřeje a chodbami proudí budovou. Do učeben je vzduch přepouštěn pomocí tlumených rozvodů podle informací z čidel oxidu uhličitého v jednotlivých učebnách.

Přehrada v Jablonci nad Nisou na snímku z 12. října.
Vodní plochy v kraji se chystají na letní sezónu

Náklady spojené s projektem snížení energetické náročnosti školy se vyšplhaly na 18 milionů korun. Kromě snižování oxidu uhličitého se podařilo budovu zateplit, udělat novou fasádu, v etapách vyměnit okna a dveře. Funguje také ohřev teplé vody a vzduchu na toaletách pomocí tepelných čerpadel. Zdržení dokončení ventilace způsobily nedostatky v původní projektové dokumentaci a neočekávané stavební problémy. Přes nový sofistikovaný systém je škola nadále vytápěna – po staru – elektrickými akumulačními kamny, což působí komplikace.

Obchodní akademie Česká Lípa, která se o budovu na náměstí Osvobození stará, vzdělává ve čtrnácti třídách 325 žáků. Navíc se sem přestěhovaly dvě pilotní třídy Střední zdravotnické školy z Liberce.