Na hodnocení se podílely dvě třídy gymnázia Nového Boru pod vedením Ladislavy Semerádové. Studenti se shodli, že nejvíce jim schází místa určená pro sportovní vyžití. Konkrétně navrhovali opravit koupaliště a celkově zvýšit investice do sportu.

Studentům také chybí alternativní scéna. „Bylo by dobré, kdyby tu bylo nějaké místo, kde by se daly uspořádat koncerty rockových nebo jiných skupin. Když by skupina chtěla přijet, tak se koncert nemá kde uskutečnit,“ vysvětlují studenti gymnázia.

Na druhou stranu studenti velmi oceňují čistotu a uklizenost města. Rychlá rota – tak studenti nazývají skupinky lidí, kteří v ulicích pravidelně uklízejí, podle nich odvádí svou práci dobře. V neposlední řadě se studenti zmínili o prostorách konání jejich maturitních plesů.

Mají v podstatě dvě možnosti: Parkhotel, nebo centrum Bohemia. Po letošních zkušenostech považují prostory sálu Bohemia za nedůstojné. Na stolech chyběly ubrusy a kávu tu podávali v plastových kelímcích. Maturitní ples v Parkhotelu je zase pro mladé finančně neúnosný. Nejlepší by byla jakási alternativa mezi obojím.

Vysvědčení novoborským radním od studentů 1. ročníku místního gymnázia.

Nejhůře studenti hodnotili pomoc radnice škole. Jednou jako docela děs, podruhé jako totální propadák. Na otázku, co by podle nich měla radnice udělat, se dozvídáme: „Měli by přispět škole na technické vybavení.“ Nebo: „Více spolupracovat na akcích, ať už je pořádá město nebo škola.“

Dalším problémem, který se vztahuje k vnímání novoborské radnice, se ukázala řevnivost mezi novoborským a ostatními gymnázii a středními školami v okrese. Studenti se svěřili, že se někdy cítí až méněcenně. Musí čelit posměškům ze strany jiných studentů o tom, že studují právě gymnázium v Novém Boru.

„Chtěli bychom být známější a dokázat, že jsme stejně dobří jako ostatní gymnázia. Bylo by dobré, kdyby docházelo častěji ke spolupráci školy a města. To by možná mohlo zničit předsudky o naší škole,“ dodala jedna ze studentek.

A co na to starosta Jindřich Mareš? „Pro maturitní plesy budou mít příští ročníky k dispozici jídelnu Crystalexu, letos tam mělo ples Ajeto. Myslím, že to je něco mezi Parkhotelem a Bohemií.“

Vyjádřil se i ke sportovní vyžití: „Plánujeme stavbu dvou víceúčelových sportovišť. Sháníme na ně peníze.“

Spolupráci se školou se radnice nebrání. „Úzce spolupracujeme se sklářskou školou, dveře radnice jsou otevřené i pro gymnazisty. Můžeme společně vymyslet, jak dál spolupracovat. Co se týče příspěvku na vybavení školy, je to pro radnici složité. Zřizovatelem gymnázia je kraj, město zřizuje školy základní, takže ty jsou prioritou. Přesto jsme například přispěli na letošní výročí sklářské školy. Na jakýkoliv požadavek paní ředitelky slyšíme,“ dodal Jindřich Mareš.

Vysvědčení novoborským radním od studentů 1. ročníku místního gymnázia.