Miron Pazourek je vysoký, štíhlý muž. Již tři roky vede chov koní v českém Radvanci.

Největší fríský hřebčín v Čechách se na první pohled nezdá být nijak veliký.

U vchodu do dvora se nachází okrouhlé lonžovací cvičiště, na němž koně běhají v kruhu uvázáni na dlouhém provaze. Naproti cvičišti, na kraji lesa stojí dřevěný domek, ve svahu po ním se nacházejí rozlehlé výběhy s přístřešky pro koně.

Když půjdete loukou vzhůru k lesu, dostanete se nejprve na velkou pastvinu, na níž se již pasou první koně. Až budete obdivovat tato velká, černá zvířata s jejich dlouhou, černou, lesklou hřívou, budete mít chuť si je pohladit.

“Dám hodně na chov v přirozených podmínkách,” říká chovatel. K tomu patří mimo jiné i padok, v němž si koně mohou vybrat, zda chtějí stát v přístřešku nebo na pastvině. Na rozdíl od ustájení v úzkých boxech se zvířata mohou volně rozvíjet a vyvinou si i silnější imunitní systém, který je chrání před nemocemi.

“Naše koně ještě nikdy nebyli nemocní,” tvrdí Pazourek a hrdě se dívá na své čtyři chovné klisny, které zde žijí již dva roky a původně pocházejí z Holandska.

Fríský kůň je univerzální rasa, to znamená, že slouží jako kočárový kůň i jako kůň na ježdění pro rodinu. “Fríz je ‘mercedes’ mezi koni,” tvrdí Pazourek.

Když tento Čech před deseti lety listoval v knize o koních, byli pro něj Frízáci velkým objevem, a proto zatoužil po jejich chovu.

Fríská rasa je již velmi stará. Tyto koně byli využíváni již ve středověku k nošení rytířů a jejich těžkého brnění.

Po první světové válce však Frízáci téměř vyhynuli. Pozdější energetické krize zčásti zachránily jejich existenci. Koně museli nahradit atomobil. Brzy našel Frízák oblibu i v jiných zemích a byl pak chován v mnoha regionech. Dnes existuje okolo 35000 zvířat. “To je velmi málo,” míní Miron Pazourek.

Aby zachoval svůj chov, jezdí každým rokem do Holandska a nachává připouštět své klisny u nejušlechtilejších hřebců.

Abyste se po návštěvě dostali zase zpět k autu, musíte projít opět přes velkou louku kolem dvou mladých Frízáků s lesklými hřívami.

 

Další články studentů najdete zde