To nejstarší škola svého druhu na světě vyhlásila na pondělí 11. června. „V současné době máme ještě po dvou volných místech ve všech odděleních,“ uvádí zástupkyně ředitele Marie Kronďáková. Zájemci o studium tak mohou do příštího pátku 8. června posílat přihlášky do všech ze čtyř oborů, tedy brusičů, malířů, rytců i designérů světelných objektů.
S nedostatkem studentů se kamenickošenovská umprumka potýká již několik let. Loni musela škola, která každoročně přiímá kolem třiceti studentů, pořádat dokonce kola příjímacích zkoušek čtyřikrát. Lepšímu náboru nepomohly ani loňské velkolepé oslavy 150. výročí založení školy. „Bohužel se zdá, že oslavné akce zájemce spíše odradily, protože si asi myslí, že jsme příliš dobrá a náročná škola,“ říká ředitel SUPŠ František Janák.
Nízký počet přihlášek připisuje ředitel také tomu, že v současné době je zkrátka málo dětí a poměrně velký výběr uměleckých škol. „V naší republice je nyní dvakrát tolik uměleckých škol než před revolucí a středních sklářských škol je šest, což je ve srovnání se třemi pro celé bývalé Československo vzhledem k nedostatku dětí hodně,“ dodává František Janák. V našem kraji se navíc nachází sklářských škol hned několik.
Škola spolupracuje se sklárnou Bratří Jílků a sklářským ateliérem Petera Ratha v Kamenickém Šenově, sklárnou Moser v Karlových Varech a dalšími firmami, podílí se na mezinárodních sympoziích rytého skla v Kamenickém Šenově.