Do českolipské nemocnice chodí velmi často. Nikoli však s vlastními neduhy, ale aby zpříjemnila pobyt seniorům na oddělení sociálních lůžek. Studentka 3. ročníku Gymnázia Česká Lípa Barbora Sukovatá tento týden převzala Cenu Ď. Ta je určená lidem mecenášům, dobrodincům či dobrovolníkům, kteří v oblastech kultury, charity, vědy, vzdělávání nezištně pomáhají.

„Jsem překvapena, vůbec jsem to nečekala. Nedělám to kvůli cenám, nikdy bych netušila, že by mi mohl někdo tímto způsobem poděkovat,“ uvedla Barbora.

KŘEHKÉ POUTO

Seniory v nemocnici studentka pravidelně navštěvuje již téměř dva roky. Věnuje jim svůj volný čas, a to včetně prázdnin.

„Slečna Barbora seniorům předčítá z knih, hraje s nimi společenské hry nebo si jen tak povídá a samozřejmě také naslouchá jejich myšlenkám. Takovýto mladý člověk, který se o své mládí dokáže podělit, věnovat svůj čas potřebným a v některých případech i navázat křehké pouto, si jistě zaslouží velké Ď,“ napsali v nominaci zástupci Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.

Městskou Cenu Ď letos Česká Lípa udělovala poprvé. Sešlo se celkem 10 nominací, ze kterých kolegium vybralo vítěze.

Rákosníčkovo hřiště. Ilustrační foto.
Lípa bude mít Rákosníčkovo hřiště. Díky hlasům od lidí

„Zapomněli jsme děkovat, měli bychom to dělat a v dnešní době dvojnásob častěji. Vážím si všech, kteří byli v našem městském kole nominováni, a děkuji jim za to, co dělají a jací jsou,“ dodala starostka Romana Žatecká, která byla rovněž jednou z nominovaných. Za podporu seniorů ji na cenu navrhly Sociální služby města.

Všichni nominovaní postupují do krajského kola Ceny Ď, které se uskuteční 22. března v Novém Boru. I tady se bude udělovat městská cena. Poprvé se Nový Bor do tohoto projektu zapojil v roce 2011.

O rok později přijalo město generální partnerství za Liberecký kraj. Loni krajskou cenu převzala Květoslava Pěčková z Liberce, která pro děti z dětských domovů organizuje projekt Strom splněných přání.

Škola - ilustrační foto
Lípa letos investuje do svých škol desítky milionů korun

Vítězové jednotlivých krajských kol se následně utkají v kategorii GRAND PRIX Ď 2016, stejně tak všechny ostatní nominace postoupí v rámci svých kategorií do celostátního finále, které se uskuteční již tradičně v červnu na scéně Stavovského divadla v Praze.

„Letos je to již osmnáctý ročník a všichni ti lidé, kteří pomáhají jakkoli a nikdo je k tomu nemusí nutit, ale protože chtějí, jsou nesmírně skromní, bez známky arogance a je důležité jim alespoň říci Ď,“ řekl zakladatel ceny Richard Langer.