Ústav pod Špičákem je totiž jednou z několika mála škol ve správě Libereckého kraje, kde se dokončují opravy za více než sto milionů korun.

Do začátku školního roku by měla být většina prací hotova. Velká část peněz šla zejména do zateplení škol, kterým se díky tomu sníží provozní náklady. „Ušetřené peníze za provoz pak budou moci školy použít na zkvalitnění výuky," řekla krajská radní pro školství Alena Losová.

Zateplení budov Gymnázia v České Lípě stálo 18,5 milionu korun, o dva miliony korun méně dal kraj také do zateplení Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu. „Nové prostory bude mít jablonecká pedagogicko-psychologická poradna v rekonstruovaných prostorech domova mládeže ve Smetanově ulici v Jablonci," doplnila mluvčí krajského úřadu Markéta Dědková.

Největší akcí bylo zateplení Střední školy gastronomie a služeb v Liberci. Rekonstrukci za 39 milionů korun provázely od začátku problémy, dodavatel loni odvedl špatnou práci, navíc nechal odkrytou střechu a přívalové deště pak na objektu napáchaly škody za zhruba deset milionů korun.

Kraj smlouvu dodavateli vypověděl a musel najít jinou firmu. Celá akce se tak o rok protáhla. Do začátku školního roku však bude podle Dědkové oprava centra praktického vyučování i pavilonů pro teoretickou výchovu hotova.

Pracuje se i na rekonstrukci suterénu a prvního patra Gymnázia a Střední odborné školy v Jilemnici, topného systému v domově mládeže v Lomnici nad Popelkou nebo na opravě rozvodů a úpravách v domově mládeže ve Vysokém nad Jizerou.

Lepší podmínky budou studenty v novém školním roce čekat například i v domově dětí a mládeže v Novém Boru, rekonstrukcí prošly laboratoře Střední zdravotnické školy v Turnově, tělocvična jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy nebo sklářská pec střední školy v Železném Brodě.

„Ve školství se daří dosahovat dobrých výsledků hospodaření a díky tomu může kraj i školy investovat do zlepšování podmínek pro vzdělávání," dodala Losová.