Vyplývá to z pondělní výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Lidé by proto neměli rozdělávat v přírodě oheň či vypalovat trávu. Požáry mohou vzniknout i při úderu blesku.

„Přeháňky a bouřky, které se mohou v následujících dnech vyskytnout, budou jen lokální, a proto situaci výrazněji nezlepší,“ poznamenali meteorologové.

Letošní počasí láme v posledních měsících rekordy. Duben i květen byly nejteplejší za posledních 58 let, červen byl pátý nejteplejší. Dosavadní vývoj červencových teplot a předpověď na následující dny nasvědčují tomu, že i červenec bude teplotně nadprůměrný.

Ilustrační foto
Na Kokořínsku hasiči znovu bojují s lesním požárem

S výjimkou chladnějších výkyvů na začátku měsíce a na začátku druhé červencové dekády se teploty v celostátním průměru udržují jeden až pět stupňů Celsia nad normálem. Podle meteorologů bude posledních deset červencových dnů z celého měsíce nejteplejších. Maximální teploty se budou pohybovat kolem 30 stupňů Celsia a nastanou i tropické dny a noci.

K nejčastějším příčinám požárů se podle Hasičského záchranného sboru ČR řadí lidská nedbalost a technické závady na strojích a dopravních prostředcích. Mezi typicky letní požáry patří i požáry travních a lesních porostů od táborových ohníčků či nedopalků cigaret.

"Žádáme občany, aby ve volné přírodě přestali manipulovat jakýmkoli způsobem s otevřeným ohněm a to včetně kouření. I na svých pozemcích aby odložili pálení zahradního odpadu případně zakládání ohně k opékání na pozdější období, kdy pominou současná extrémní sucha," požádal Lukáš Marvan z Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje.

Jen za poslední měsíc bylo v Ústeckém kraji na linku tísňového volání nahlášeno 101 požárů travního a polního porostu a 40 požárů lesa. Některé z nich bylo nutno řešit mimořádným nasazením sil a prostředků a likvidace těchto požárů byla extrémně náročná. "Všechny se doposud hasičům podařilo zlikvidovat tak, že nebyla zasažena lidská obydlí, nedošlo ke zraněním, ani ztrátám na životech," dodal Marvan.

Požár lesa u Hamru na Jezeře.
AKTUÁLNĚ: Hasiči zasahují u požáru lesa v Hamru na Jezeře

Hasiči připomněli, že v posledních dnech hořel třeba mladý borovicový les na Přeloučsku, šlo o sedmý požár lesa na Přeloučsku od letošního května. Hasiči zasahovali také u požáru neuhašeného ohniště v lese na Bukové hoře, u Pravčické brány v Národním parku České Švýcarsko nebo u Vyhlídky na Špičáku mezi Stříbrnou a Přebuzí.

Vloni hasiči zasahovali u 966 lesních požárů, které pohltily lesy o výměře 170 hektarů a způsobily škodu 6,3 milionu korun. Dva lidé při požárech zemřeli, devět bylo zraněno. Díky včasnému zásahu hasičů byl uchráněn majetek za 85 milionů korun. Za posledních deset let evidují hasiči 9739 lesních požárů se škodou 109 milionů korun.