Ženich ve světlém obleku, nevěsta v bílých šatech se závojem a nádhernou vlečkou. Několik desítek svatebčanů včetně družiček, všichni do jednoho házejí na z kaple vycházející novomanžele plné hrsti rýže pro štěstí.
Obřad za doprovodu živé hudby skončil a za přítomnosti fotografa všichni nasednou do několika nablýskaných vozů a vyráží na opulentní hostinu do vyhlášené restaurace. Tu otec nevěsty objednal na celý den a na hostině opravdu nešetřil, aby o něm pak nešla řeč, že je držgrešle. Při vstupu do podniku na mladý pár čeká tradiční rozbití talíře, který pak novomanželé rukou společnou zametou.
Poté, co se vzájemně nakrmí knedlíčkovou polévkou, se rozjíždí zábava. K hostině vyhrává živá kapela, lidé se baví a tančí, aby nakonec kamarádi nenápadně unesli nevěstu. Výkupné není levné, ale co, svatba je svatba a když je, jako řemen pak je to vzpomínka na celý život.
Takový idylický obrázek české svatby dnes vidíme poměrně zřídka. Svatba je dnes ojedinělý úkaz a postupně mizí nejen z české kotliny, ale i z Českolipska. Lidé šetří se na všem, tak proč by sňatek měl být výjimkou.
Krachují půjčovny
Pokud mají budoucí novomanželé alespoň jednu svatbu za sebou a berou se podruhé, většinou to není taková sláva jako při té první. Doma v šatníku si muž najde nošený společenský oblek a dáma pak kostýmek.
Nic nebrání tomu vyrazit na radnici jen s dvěma svědky a oddávající už jen vše stvrdí. Bohužel, nejen v takovém případě, kdy novomanželé mají už jednu svatební zkušenost za sebou, se veškeré přebytečné výdaje seškrtávají na minimum. Rozpočet se zužuje i při první svatbě.
„Obřadů je evidentně méně, než bylo ještě před pár lety. Lidé šetří a svatební šaty se půjčují stále méně,“ poznamenala Dagmar Janderová z českolipského svatebního studia Romantic. Její slova potvrzují i ostatní provozovatelé svatebních studií či půjčoven šatů.
Lidé zkrátka seškrtají výdaje na svatbu na nezbytné minimum. Některé provozovatele půjčoven svatebních a společenských šatů stávající situace už před několika měsíci položila na lopatky.
Pokud jste milovníky romantických televizních soap oper a obdivujete, jak celou svatbu připraví na klíč agentura, pak věřte, že takovou možnost mají i Českolipané. Tuto možnost ovšem příliš nevyužívají. Svatby na klíč, třeba s netradičním místem obřadu, jsou lákavé, ale výjimečné.
Lidé ruší termíny
„Lidé se bojí nechat si zařídit doslova celou svatbu na klíč se vším všudy. Mají pocit, že to nemůžeme udělat levněji, než když si to zajistí všechno sami,“ poukazuje na nynější přístup některých lidí Dagmar Janderová a dodává, že lidé velmi často mají představu, že to takto nelze udělat levně a zároveň kvalitně.
„Pryč jsou doby, kdy si lidé objednávali netradiční svatbu třeba na motorkách nebo obřad na Klíči,“ poznamenala Alena Biernatová z novoborského svatebního studia Alena. Netradiční prostory určené k sňatku zejí prázdnotou a lidé ruší objednané lokality. Přeci jenom oddávající na radnici vyjde levněji. Zámecká kaple v Zákupech byla pro svatby ideálním místem, ale už ji tolik nevyhledávají.
„Loni se platilo za pronájem kaple na svatební obřad tři tisíce, letos už je částka stanovena na pět tisíc,“ prozradila Romana Gabrielová z hospodářsko-správního odboru Městského úřadu v Zákupech. Podle ní je třeba k sumě připočíst ještě správní poplatek, službu mimo úřední hodiny a třeba i hudbu. Novomanželé si tak za tři čtvrtě hodinový obřad v kapli se všemi poplatky připraví 6.730 korun.
Sňatků stále ubývá
„Pokud má jeden z snoubenců pobyt v matričním obvodu, tedy v Zákupech, Bohaticích nebo Velenicích pak je cena z pronájem bez ostatních poplatků tři tisíce,“ dodala Romana Gabrielová.
I podle statistik Městského úřadu v České Lípě je svateb čím dál méně. V roce 2010 měla českolipská radnice sto čtyřicet osm uzavřených manželství, z toho bylo sto třicet jedna sňatků v obřadní síni městského úřadu. Už ani minulý rok příliš nelákal například do ambitu českolipského muzea z důvodů úspor za svatební veselí.
„Letos v lednu se uskutečnily pouze tři svatby oproti šesti za stejné období loňského roku,“ doplňuje Kateřina Kotková, mluvčí českolipské radnice.
Do budoucna to s počtem sňatků vypadá stejně jako nyní. Výrazný nárůst očekávat nelze nejen kvůli současným ekonomickým problémům obyvatel, ale i proto, že silné ročníky už jsou většinou oddány a nynější trend singles příliš šancí na změnu nedává.
Tomáš Mařas