Shromáždění málem ani neproběhlo, neboť nefungoval veřejný přívod elektřiny, který vyžadují náročné zesilovače a promítací technika. Naštěstí pomohl František Hrabal, majitel stejnojmenného penzionu a proud poskytl.

„Největší radost jsem měl ze studentů a pamětníků, kteří pronesli zajímavé proslovy," říká jeden z pořadatelů Rudolf Živec. Vystoupili mimo jiné členové Občanského fóra Václav Klapka a Petr Veltrubský, pamětníci Jana a Miroslav Kolářovi, Radka Jechová, ale také ředitel základní školy Partyzánská Karel Mynařík nebo mladí zpěváci a divadelníci.

Hosté vzpomínali na vlastní zážitky z revoluční doby, ale i na vnímání demokracie v době dnešní. Poklidný program přilákal na náměstí zhruba dvě stě lidí.

„Říkali jsme si, že když přijde sto lidí, bude to úspěch," říká Živec s tím, že by to rádi příště posunuli, a ve spolupráci s rozvíjejícími se studentskými parlamenty, dali ještě větší prostor těm, kterých se to nejvíce týká, tedy samotným studentům. „S podmínkou zachování apolitičnosti," dodává. Na plátno následně pořadatelé promítli přednahrané vzkazy pro Českolipany od umělců Marty Kubišové, Petra Maláska a Dana Bárty. „Můžu akorát popřát, abyste se obrnili. Abyste se obrnili humorem, abyste se obrnili nadhledem a trpělivostí," sdělil z plátna davu Dan Bárta.

Vzdát hold mohli návštěvníci také prezidentu Václavu Havlovi, který měl u sloupu nejsvětější trojice malé obřadní místo, kam pokládali zúčastnění svíce. Za zvuku státní hymny se Havel na konec zjevil, promítnutý na fasádě českolipské radnice.