Začalo to na koncertě na českolipském sídlišti Slovanka. Majitel podniku Josef Palme se s kamarádem domluvil, že uspořádají první PubQuiz v České Lípě. Přes původní nervozitu se ukázalo, že se jedná o oblíbenou zábavu, za kterou pravidelně do hospod přicházejí tisíce lidí po celé zemi.

V České Lípě se nadšenci hospodského kvízu scházejí už měsíc každé pondělí v Tankovně Skleník. „Většina chodí pravidelně každý týden. Zarezervovat stůl si samozřejmě může kdokoliv, i lidé, kteří na kvízu nikdy předtím nebyli. Rezervace se otvírá zpravidla ještě večer téhož dne a stálí členové se hned přihlašují, ale místo pro nové hráče ještě máme," říká moderátor akce Petr Kubíček.

V začátcích Petr společně s majitelem Tankovny Skleník oslovili své známé a vybídli je, aby si přišli zahrát. „Trochu očekáváte, že se všichni nadšeně ozvou, ale odezva byla taková vlažná," říká se smíchem moderátor. Postupem času se doladily organizační věci, jako je intenzita kvízu a den, kdy se bude kvíz hrát a zájemců začalo přibývat.

Vědomosti u piva i sklenky červeného prověřují maximálně osmičlenné týmy. Na každý čeká pět kol po deseti otázkách. A jedna bonusová na závěr. Témata jsou různá. Od aktuálních témat po politiku, hudbu nebo reklamní slogany. Některé otázky jsou lehčí, část je záměrně náročnější. To aby bylo kvízové klání mezi jednotlivými týmy skutečně napínavé.

Zábava i taktika

Otázky se postupně objevují na plátně uprostřed místnosti a zároveň je předčítá moderátor. Na odpovědi mají soutěžící časový limit. Týmy se mezi sebou hecují a někteří naschvál vykřikují špatné odpovědi, pro zasmání a zmatení protihráčů.

„Pravidelně jsme chodili s přáteli na pokec do hospůdky a PubQuiz se objevil jako příjemné zpestření navíc. Je to výborné na odreagování i pobavení a možnost porovnat si znalosti s ostatními je výborná k ověření, jestli už náhodou člověk nestárne a neblbne," říká Libor Astaloš, který se se svým týmem drží na druhém místě.

Cena startovného je padesát korun na osobu a hraje se o různé ceny, od slevy na přezutí kol po uzené koleno.