Promrhané stovky milionů na začlenění Romů do společnosti za posledních dvacet let, zbytečné koncepce a krajské semináře ušité horkou jehlou odsoudili českolipská starostka Hana Moudrá (ODS) a její novoborský kolega Jaromír Dvořák (SLK) při úterním setkání představitelů měst a obcí Českolipska. Na něm se nemohli vyhnout aktuálnímu tématu nepřizpůsobivých občanů v regionu.

„Sociálně slabí potřebují aktivní politiku zaměstnanosti státu a ne koncepce na jejich začlenění. Na nich se za posledních dvacet promrhaly stovky milionů korun, funguje tu etnobyznys. Dobrovolníci přicházejí s integračními programy, aby se přes granty dostali k zisku,“ řekl Jaromír Dvořák.

Ať zavřou sběrné suroviny

Podle něj by bylo daleko účinnější, kdyby se zavřely sběrné suroviny, kde končí kradená víka od kanálů a železo. „Sběrny jsou daleko větší problém než automaty. Ať se třídí ale nevykupuje,“ podotkl Dvořák.

Právě v Novém Boru je napjatá situace mezi majoritou a místními Romy. Na vině je srpnový takzvaný mačetový útok, kdy pětičlenná skupina napadla hosty v místním baru a tři z nich vážně zranila. Emoce rozvířili minulý týden party mladých Romů, které mají na kontě dvě napadení vrstevníků z majority. Policie jeden z incidentů řeší jako útok s rasovým podtextem.

„Mladá generace mezi patnácti a dvaceti lety je nejrizikovější skupinou,“ řekl Dvořák s tím, že problémem jsou zejména drogy a alkohol mezi mladistvými a to, že pravomoci obcí omezuje legislativa a peníze.

V souvislosti s tím vyzval místostarosta Cvikova Jaroslav Švehla (ODS) přítomné, aby nazývali věci pravými jmény. „Nepotřebujeme koncepce na začlenění. Romové se přizpůsobili sociálnímu systému. Ve středních školách a učilištích je na tři tisíce volných míst a oni jsou od patnácti zaevidovaní na úřadu práce. Jak je známo, povolání se dědí z otce na syna, nechce se jim pracovat a sociální systém jim umožňuje žít od základní školy do důchodu na dávkách,“ rozhorlil se Švehla.

Ve Cvikově aktuálně kvůli celodennímu popíjení nepřizpůsobivých a sociálně slabých a s tím spojených výtržností a obtěžování zakázali v celém městě konzumaci alkoholu na veřejnosti. „Početnou menšinou v republice jsou i Vietnamci, ti jsou ale na rozdíl od Romů pracovití a v podstatě bezproblémoví,“ dodal Švehla.

„Stát po nás chce, abychom si s nepřizpůsobivými poradili sami. Když ale vydáme rozhodnutí, nadřízené orgány ho shodí, nerespektují nás,“ navázala Hana Moudrá. Ta se spolu s Jaromírem Dvořákem zúčastnila pondělního semináře na Krajském úřadě Libereckého kraje, který se věnoval nepřizpůsobivým a sociálně slabým.

„Čekala jsem konkrétní návod, místo toho jsme slyšeli, že za vše ručí obce. Nemáme vytvářet ghetta. Pokud je vytvoří podnikatelé v soukromých objektech, kam sestěhují nepřizpůsobivé, máme jim rozdat volné byty a tím ghetto zrušit. V půlce jsem odjela naštvaná,“ doplnila Moudrá.

Konkrétní analýzu problémové situace očekával i Dvořák. „Kraj se ale omezil pouze na metodiku, kdy bude obcím pomáhat s vypracováním koncepcí,“ zhodnotil novoborský starosta s tím, že kraj ani nemá grantový fond na prevenci kriminality.

„Žijeme v Sudetech a už jednou se tu obyvatelé kvůli nesplněným závazkům ze strany státu chytli jednoduchého řešení. Pokud se problém s nepřizpůsobivými nebude smysluplně řešit, možná se opět najde někdo, kdo využije nespokojenosti lidí a pak se budeme všichni divit,“ upozornil na závěr na hrozbu extremismu starosta Stružnice Jan Mečíř (SLK).