Tato unikátní expozice křišťálových svítidel ukazuje bohatou historii města Kamenický Šenov, kde se ověskový lustr zrodil. Vznikla u příležitosti mezinárodního roku skla, který se letos slaví po celém světě. „Hledáme neotřelé způsoby, jak představit sklářskou tradici návštěvníkům. A právě umístění malé expozice v železničním vagonu je jedním z nich. Sice na malé ploše, ale o to zajímavějším způsobem budou moci lidé porovnat historickou lustrařskou výrobu s tou současnou,“ sdělila náměstkyně hejtmana pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Květa Vinklátová.

Bohatý program se konal po celý den na různých místech města. Dopolední část se odehrála v dolní části města v okolí vlakového nádraží. V centru byla k vidění například mobilní sklářská pícka a zájemci se mohli vydat na komentované prohlídky muzea, starého hřbitova či sklářské školy. Na náměstí proběhl jarmark a v přilehlém Dvořáčkově parku nabídl festival unikátní možnost zapojit se a přiložit ruku k dílu při tvorbě společného skleněného objektu. Nechyběla ani hudební vystoupení a celý program vyvrcholil světelnou show a rozsvícením Dvořáčkova parku.

Akce měla i dobročinný nádech. Skleněný blešák totiž přinesl užitek malé Lillince Soukupové z Práchně. Zájemci mohli přispět přímo do zapečetěné kasičky nebo podpořit holčičku nákupem skla nashromážděného před blešákem v městské knihovně a doplněného sortimentem šenovské sklářské školy. Celkově se podařilo vybrat 26 tisíc korun, které poputují na transparentní účet spolku LILLIFE.