Organizátorům dal zatím jen ústní příslib účasti. I to už ale něco znamená. První muž české popkultury, „božský" Karel Gott bude pravděpodobně jedním z hlavních hostů už 12. ročníku Mezinárodního sklářského sympozia, které v Novém Boru proběhne v prvních říjnových dnech.

„Abychom sympozium zatraktivnili i pro co nejširší publikum, zveme kromě sklářských výtvarníků také designéry, architekty, sochaře, malíře i hvězdy popkultury. I zde jsme zamířili mezi hvězdy první velikosti," říká Jaromír Dvořák, starosta Nového Boru.

Ze sklářských výtvarníků, kteří budou přímými účastníky sympozia, by měl být největší „star" legendární americký sklář Dale Chihuly, spoluzakladatel Pilchuck Glass School, asi nejslavnější sklářské školy na světě. Dnes už třiasedmdesátiletý Američan se v posledních letech věnuje především skleněným instalacím v zahradách, jeho práce vlastní více než 200 muzeí z celého světa.

Kvůli účasti v Novém Boru Chihulyho v USA osobně navštívil novoborský sklář a výtvarník Petr Novotný, spolumajitel a zakladatel sklárny Ajeto, která je opět jedním z partnerů sympozia. Tahouny sympozia by mezi partnery měly být velké sklářské podniky Crystalex CZ a Preciosa.

Mezinárodní sklářské sympozium• letos se bude konat od 1. do 4. října
• pozváno má být 70 sklářských umělců, kteří budou pracovat v 11 sklárnách
• akce má mít bohatý doprovodný kulturní program: sklářské show, výstavy, přednášky, projekce, koncerty, módní přehlídky, sklářské trhy, atrakce pro děti

Na návštěvníky akce čekají hvězdná jména i v rámci doprovodného kulturního programu, ten ale zatím Novoborští chtějí udržet v tajnosti. Jedna věc je ale už nyní jasná: obří sympozium se propojí s hudebním festivalem Lípa Musica, který začíná už 17. září a sklářský festival v Novém Boru proběhne zhruba v jeho polovině.

„Spojením vytvoříme synergický efekt. Propojit se chceme hlavně na poli propagačním a galakoncert s vynikajícím obsazením v rámci Lípy Musicy celé sympozium 4. října uzavře," předeslal novoborský starosta Dvořák.

Symbiózu s festivalem skla potvrdil i ředitel a zakladatel festivalu Lípa Musica Martin Prokeš. „Propojení s IGS vnímáme jako geniální tah, jsou to dva umělecké světy, jejichž prolnutí je skvělá myšlenka. Moc nás to těší," zmínil Prokeš. „Spojení má svoji logiku. Nový Bor vnímáme jako umělecké město, Lípa Musica si v něm už dříve našla své místo, konaly se tu i závěrečné koncerty a spolupráce s městem se každoročně prohlubuje."

Letošní sklářské sympozium také přebere a zopakuje úspěšné věci z posledního ročníku v roce 2012 i z loňské akce Meet Czech Design, která proběhla ve spolupráci s CzechTourismem. Při tradičním dni otevřených dveří, který veřejnosti umožňuje navštívit všechny spolupracující sklárny a sledovat mistry sklářského výtvarnictví přímo v akci, bude opět fungovat kyvadlová autobusová doprava, která bude návštěvníky rozvážet v rámci tzv. Skleněné cesty.

Během celého sympozia bude ve Sklářském muzeu fungovat i takzvaný IGS Check Point a na závěr sympozia se v muzeu uskuteční závěrečná výstava všech prací vzniklých během akce.