Jedinečný festival skla a svítidel se v Kamenickém Šenově konal 14. a 15. června. Program mohli lidé navštívit po celém městě, na náměstí, v parcích, ve sklářské škole, dílnách a hutích i v muzeu. Letošní ročník přinesl exkluzivní noční prohlídky výrobních prostorů, spojení sklářských a floristických mistrů, speciální výstavy, odhalení nové skleněné zastávky.

Svou českou premiéru měla v ateliéru Preciosa Lighting instalace Crystal Beat 2, která byla zařazena mezi TOP 16 instalací milánského Design Weeku. Poprvé a naposledy si tak mohla tento designový skvost česká veřejnost prohlédnout na vlastní oči i v Šenově, kde vznikl. Nyní poputuje na další Design Week do Dubaje.

Královské povolení vyrábět lustry získal Josef Palme z Práchně v roce 1724, kdy tu vznikla i první továrna na výrobu a vývoz křišťálových lustrů. Mistři skláři objevovali dosud netušené možnosti a postupně se jim dařilo více a více ovládat světlo. České lustry září ve Versailles i v sídle osmanského sultána. Stála o ně ruská carevna a v roce 1743 byly ozdobou korunovace Marie Terezie. Křišťálové lustry od českých sklářů byly považované za šperk prostoru, který dekoroval místnost.

Dnes si tento obor nadále drží historické know-how, které se předává z generace na generaci. Zároveň se však díky nejmodernějším technologiím jako je umělá inteligence, LED technologie, interaktivní tracking systémy, pokroky ve zpracování řeči, obrazu či herní software posouvá do budoucnosti. „Každý technologický posun vede světlo a sklo blíže k přírodě a realitě. Dnes už není lustr pouhá ozdoba ve vzduchu, ale živá instalace blízko lidem, která není pouze pasivní, ale žije a dýchá s člověkem,” vysvětluje Lukáš Uliarczyk, lead designer Preciosa Lighting.

Lustrfest byl součástí Víkendu Křišťálového údolí, v rámci kterého se návštěvníkům po celém Libereckém kraji otevřelo více než 50 sklářských provozů, dílen a ateliérů, muzeí i kostelů. Nově se v Křišťálovém údolí otevřel běžně nepřístupný funkční areál sklárny Vitrum v Janově nad Nisou. Sklárna z roku 1912 se v současnosti specializuje například na uranové a technické sklo, nebo skleněné dózy.

Vůbec poprvé se akce účastnilo Vlastivědné muzeum v České Lípě, které nabízí výstavu pětice autorů z Novoborska, hutní, malované i ryté sklo je v ambitu muzea k vidění do 14. července. Novinkou byla i účast kulturního centra Sýpka Lemberk nebo ateliéru sklářské dvojice Josef Marek a Malvina Middleton, která se v Jablonném v Podještědí věnuje především autorským taveným plastikám.

Mohlo by vás zajímat: Dřevorubecká elita se předvedla v Ralsku. Lesnický den pobavil i děti

Lesnický den v Ralsku. | Video: Miloslava Kroužková