VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svojkov: Francouzské Lurdy máme přímo za humny

Svojkov /ZA TAJEMSTVÍM ČESKOLIPSKA – díl 34./ – Modlivý důl je velmi zvláštním místem. Stalo se tu několik životních tragédií, včetně vraždy, a přitom se stalo postupem let cílem poutníků.

30.1.2011 1
SDÍLEJ:

Modlivý důl u Svojkova.Foto: Supervht

Atmosféra je tu tajemná a takřka každého se v těchto místech zmocní pokora. Modlivý důl najdete v zalesněném údolí plném pískovcových skal, na jihozápadní straně vrchu Slavíček u obce Svojkov. Místo se dříve jmenovalo Smolný důl, a to díky pálení dřevěného uhlí a získávání smoly.

Později, když místo opustily milíře, se stal půvabný kout Českolipska poutním místem. O původu vzniku se tradovaly hrůzné pověsti. Podle jedné z nich tu spáchali sebevraždu rytíř Jaroslav ze Svojkova s dcerou sládka z Velenic, kteří se milovali, ale rytířovi rodiče jim jejich lásku nepřáli.

Další z pověstí praví, že v myslivně na kraji dolu žil hajný se svou dcerou Annemarií. Půvabná dívka si oblíbila, bohužel, dva nápadníky. Jedním byl syn bohatého sedláka a druhý student, syn nájemce pihelského pivovaru. Selský synek byl doslova posedlý žárlivostí, tak svého soka zabil. Poté ho odvlekl do skal, do míst, kde nyní stojí kaple. Zločin se měl stát v roce 1680 a nikdy nebyl vyšetřen.

Stíhali poutníky

O dvacet čtyři let později čeledín z nedalekého statku zavěsil na místo smrti obrázek Panny Marie. V roce 1750, podle jiných zdrojů to ale bylo o deset let později, sládek Melzer při cestě ze Záhořína do svojkovského pivovaru, zde umístil nový, vysvěcený mariánský obrázek pro klid duše zavražděného hocha.

Bývalo to kdysi velmi ponuré místo, a tak vrchnost nechala les trochu prořezat. Místo začali navštěvovat pocestní a šířily se zvěsti o zázracích. Hraběnka Czerwelli ze Svojkova nechala roku 1772 v těchto místech postavit dřevěnou kapličku a do ní pověsit onen proslulý obrázek. Ten samý rok se sem vypravilo procesí z České Lípy, aby si lidé vyprosili odvrácení epidemie cholery a moru, které v té době sužovaly okolí.

Na konci osmnáctého století nechala Alžběta Kinská původní kapličku nahradit kaplí vytesanou do skály. Od roku 1800 do Modlivého dolu směřovali velmi často poutníci pro odvrácení nejrůznějších epidemií.

Jejich víru ale církev odmítala jako modlářství. Případ řešila roku 1806 dokonce litoměřická konzistoř, která nařídila odstranit z kaple sochy Ježíše a Panny Marie. Ty vzápětí záhadně zmizely a našly se až po několika měsících ukryté v jedné z bočních roklí, odkud byly převezeny v roce 1807 do kostela ve Sloupu. Tehdejší sloupský farář dostal pokyn odstraňovat i lístečky s přáními modlících prosebníků. Na nějaký čas tak poutě věřících do Modlivého dolu ustaly.

Zašel tam i císař

Teprve rok 1832 a jeho morová epidemie podnítila konání nového procesí. O čtyři roky později bylo průčelí upraveno do gotické podoby sochařem Antonínem Wagnerem a dovnitř byl dán obraz Panny Marie, který namalovala Eugenie Hauptmann – Sommerová. Kolem kaple se začaly rozvěšovat další obrázky a další velké procesí dorazilo roku 1850. Místo ke svým modlitbám využíval i penzionovaný císař Ferdinand V. Dobrotivý, když vyjížděl ze svého zámku v Zákupech.

Církev změnila svůj postoj k Modlivému dolu až koncem 19. století. Tehdy byla kaple zasvěcena Panně Marii Lurdské a v roce 1903 upravena přesně podle jeskyně v proslulých francouzských Lurdech. Ty prosluly mariánskými zjeveními a svým pramenem, který má mít zázračné účinky na zdraví poutníků.

Podél cesty ze Svojkova byla ke kapli upravena křížová cesta a dále k východu vedlo dlouhé schodiště k oratoriu na konci rokle. Byl to uměle vytesaný skalní výklenek s pískovcovou plastikou Ukřižování od sloupského sochaře Josefa Maxe staršího.

Zbyla jen kaple

Po 2. světové válce bylo poutní místo z větší části včetně křížové cesty zničeno. Dodnes zůstala zachována jen skalní kaple a prázdný výklenek oratoře.

V roce 2001 byla na oltář dodána a vysvěcena nové socha Panny Marie na místo původní ukradené. Dnes toto poutní místo ožívá každoročně 1. května, kdy je v těchto místech slavena Mše svatá. V Modlivém dole jsou umístěny lavičky pro turisty i pro ty kteří přijdou rozjímat.
Bohužel, doba nám od vzniku této sakrální památky pokročila a dnes, možná k naší škodě, už na zázraky nevěříme.

Příště: Horní Police – Skrývá kostel tajemství alchymistů

Tomáš Mařas

30.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 33 000 Kč

Elektrotechnici a technici energetici přístrojů, strojů a zařízení Diagnostik elektronických zařízení - koordinátor. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 33000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro naši společnost Festool s.r.o. sídlící v České Lípě hledáme kolegu/kolegyni na pozici, Diagnostik elektronických zařízení - koordinátor (ž/m), Pracovní náplň:, •diagnostika závad a poruch na strojích a montážních linkách,, •zajišťování oprav a údržby strojů, zejména se systémy NC a CNC,, •opravy počítačových řídích systémů CNC strojů, provádění softwarových zásahů dle pokynů výrobce,, •plánování a provádění preventivních činností na strojích a linkách, zajištění pravidelné údržby strojních zařízení,, •uvádění strojů do provozu,, •vedení kolektivu pracovníků., Kvalifikační a další požadavky:, •VŠ nebo SŠ vzdělání v oboru elektro,, •osvědčení podle vyhlášky č. 50/1978 Sb. - §6,, •praxe v oboru elektro minimálně 5 let,, •zkušenosti s vedením kolektivu minimálně 3 roky,, •znalost řídicích systémů Siemens, Fanuc, Festo, Heidenhain, , •znalost ERP systému SAP,, •znalost anglického nebo německého jazyka na komunikativní úrovni,, •samostatnost, rozhodnost, analytické myšlení, smysl pro týmovou spolupráci., Nabízíme:, •zázemí stabilní společnosti,, •možnost profesního rozvoje,, •široké spektrum zaměstnaneckých benefitů (dovolená navíc, věrnostní odměny, penzijní připojištění, společenské a sportovní aktivity a další).. Pracoviště: Festool s.r.o., Chelčického, č.p. 1932, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Monika Trhlíková, +420 481 645 133.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 30 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) PIZZAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 37000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky:, - vyučení v oboru, - zdravotní způsobilost, - zodpovědný přístup k práci, - spolehlivost a týmového hráče, - praxe výhodou, Zaměstnanecké výhody: ubytování zdarma, stravování., Hlásit se e-mailem.. Pracoviště: Malevil, s.r.o., 471 25 Jablonné v Podještědí. Informace: Jiří Holec, +420 775 888 364.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 000 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel na 2. stupni základní školy (Čj, Tv, Inf). Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Rádi bychom ve svém kolektivu přivítali kvalifikovaného učitele/učitelku s aprobací: Český jazyk - možno i v aprobaci informatika, tělesná výchova. Nabízíme víc než přátelské prostředí, možnost realizovat své pedagogické sny, podporu v dalším vzdělávání a kupu dalších věcí. Požadujeme komunikativnost, nadšení pro věc, trpělivost, kladný vztah k dětem., Možnost využití školního bytu (3+1).. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola, kamenický šenov, nám. míru 616, příspěvková organizace, nám. Míru, č.p. 616, 471 14 Kamenický Šenov. Informace: Martin Karhan, +420 734 257 617.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 23 600 Kč

Svářeči Svářeči kovů. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23600 kč. Volných pracovních míst: 100. Poznámka: Pracovní náplň, -svařování kovů, úprava a sestavování částí svařenců do celků, příprava pro svařování, jejich, spojování stehováním a úprava svárů broušením, -seřizování, ošetřování a údržba svařovacích zařízení, -čtení a používání výkresové dokumentace, Požadujeme, -středoškolské vzdělání nebo ZŠ + praxe na obdobné pozici., -výhodou platný svářecí průkaz, - výhodou zkouška dle EN ISO 9606-1 / 287-1, metoda 135, -úspěšné vykonání vstupního testu , -zdravotní způsobilost , Nabízíme, -Zázemí v rozvíjející se nadnárodní společnosti, -Možnost dalšího profesního růstu , -Týden dovolené navíc (tedy 25 dnů dovolené ročně), -Měsíční prémie za výsledky práce a odměny za Kaizeny (resp. změny k lepšímu), -Roční výkonnostní odměnu , -Příspěvek na životní a penzijní pojištění po odpracovaném roce , -Dotované závodní stravování, -Zdravotní péče včetně očkování proti chřipce, -Sportovní a kulturní aktivity , -Zvýhodněné mobilní tarify, První kontakt emailem., Pozice je vhodná i pro cizince.. Pracoviště: Bombardier transportation czech republic, a. s., Svatopluka Čecha, č.p. 1205, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Havlín Lukáš Knazovič Mádlová Michaela, lukas.havlin@rail.bombardier.com.


V úterý 19. června od 19.00 hodin vystoupí v českolipském městském parku známý hudební ansámbl Ritornello Michaela Pospíšila.

V městském parku vypukne open-air Majáles

Ilustrační foto

Anonym nahlásil bombu ve škole v Doksech

FOTO: Závody vraků pobavily autodrom

Sosnová – Pravidlo je, že pravidla nejsou. S tímto heslem vyrazilo o víkendu na speciální trať v areálu autodromu Sosnová 240 závodníků.

KRÁTCE: Do Lípy dorazila výstava proměn. Cvikov otevřel letní kino

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Poslední utkání sezony hráči Arsenalu nezvládli

Ostrá /FOTOGALERIE/ - Nováček divizní skupiny B z České Lípy prohrál na půdě Ostré 1:2, přestože od 1. minuty vedl 1:0.

ROZHOVOR: Jaroslav Bernardt ukazuje klukům, jak plést pomlázky

Liberecký kraj – Přinášíme další díl nového seriálu Příběhy pamětníků z Libereckého kraje. Projekt vznikl za podpory Libereckého kraje. Další díl vyjde za dva týdny, opět v sobotním vydání Deníku. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT