Gustav Pilz byl v čele obce od roku 2008. Během jeho starostování proběhla komplexní renovace obce a v roce 2019 se Svojkov po zásluze stal Vesnicí roku Libereckého kraje. „Skvělý chlap, kolem kterého se dala dohromady celá vesnice a je to na ní vidět. Zámecká zahrada, Modlivý důl a hlavně lidé, kteří drží pospolu,“ uvedl hejtman Půta.

Připomněl, že Pilz byl nejen pracovitý starosta, ale taky dobrovolný hasič. „Byl i šikovný sadař, který uměl vykouzlit opravdu skvělá jablka a v neposlední řadě také pravověrný slávista. Gusta mi bude moc chybět. Upřímnou soustrast rodině, všem blízkým a čest jeho památce,“ dodal.

Členové výjezdové jednotky dobrovolných hasičů ve Svojkově vzdali Pilzovi v pátek hold u hasičské zbrojnice. „Touto cestou bychom chtěli vyjádřit i upřímnou soustrast jeho rodině. Měli jsme tě moc rádi a budeš nám moc chybět, kamaráde,“ vzkázali na sociálních sítích.

Pilz se vyučil seřizovačem textilních strojů. V roce 1983 se přestěhoval ze Smržovky na Českolipsko a až do roku 1994 pracoval ve svojkovských ovocných sadech. V roce 1995 začal podnikat v ovocnářství. V roce 1998 byl zvolen do zastupitelstva obce, po deseti letech se stal starostou.