Sklářská huť Tereza stojí uprostřed obce Svor. Patřila společnosti Severosklo, později přešla do soukromých rukou. Historie sklárny sahá do roku 1873, kdy se zde vyrábělo duté užitkové sklo. Sklárna byla jednou z největších v okolí, měla tři pece a v roce 1899 zaměstnávala dvě stě lidí.

Dnes je z ní ruina, která hrozí zřícením. Sice je od roku 2007 zařazena do vyhledávácí studie pro lokalizaci brownfields, ale doposud bezvýsledně.
„Bohužel obec nemůže zasahovat do toho, co se s objektem bude dít,“ prohlásila na adresu chátrající sklárny starostka obce Svor Jaroslava Petrboková a jedním dechem dodala: „Alespoň jsme pomohli objekt zařadit do brownfieldu Libereckého kraje.“ Podle starostky uvažoval majoritní vlastník Pavel Nauš o zřízení sluneční elektrárny.

Pavel Nauš má také jasno v tom, čím začít: „První fáze, kterou se chystáme udělat, je zbourání budov hyzdících okolí a následně prostor rekultivovat.“ Podle jeho slov by chtěli začít co nejdřív, bohužel reálně začnou až v příštím roce.

Plány mají velké

„Mezi projekty, které bychom chtěli realizovat v rámci objektu, jsou malé provozovny, sportovní areál i třeba senior house,“ prozrazuje plány Nauš.
„Chceme, aby do budoucna celý areál fungoval v propojení drobného podnikání a kulturně společenských akcí.“

Celý objekt má kolem třiceti pěti tisíc metrů čtverečních, a tak je prostor pro realizaci zamýšlených projektů. „Nechtěli bychom, aby aktivity, které by do budoucna měly být provozovány v objektu bývalé sklárny nějakým způsobem znevýhodňovaly obec, ať už v rámci životního prostředí nebo pořádku,“ upřesnila stanovisko obce Jaroslava Petrboková.

Objekt chátrá, podle slov starostky se jednu zimu propadly tři střechy. Ovšem zachránit a revitalizovat areál v rámci brownfieldu je nemožné.
„Konkrétně na brownfield neexistují dotace, a tak jsme nuceni vše rozdělit do několika malých projektů, na které můžeme získat dotace,“ posteskl si Pavel Nauš. Doposud žádali o tři dotace, které bohužel nezískali.

Majitele sice těší, že byl vybrán mezi brownfieldové projekty z celkového počtu tří set, ale zatím nezaregistroval jakýkoliv účinek. Jak podotkl: „V projektu se realizovaly představy projektanta a následně představy nebyly konfrontovány s majiteli. Zhruba v roce 2007 začal velký boom kvůli brownfieldovým projektům, ale není to program, který by pomohl podnikatelům třeba k získání peněz na celkový projekt.“

Zdali se podaří zrealizovat všechny projekty v rámci bývalé sklárny, ukáže čas. Podle Pavla Nauše je to běh na dlouhou trať, minimálně na deset let.

Autor: Tomáš Mařas