Vejce život, Dóza Alexandra, Trilobiti, Ara. To jsou názvy děl studentů z Českolipska, které ocenila porota právě skončeného čtvrtého Sympozia uměleckoprůmyslových škol 2013.

Tradičního setkání letos se zúčastnilo sedmdesát mladých umělců ze škol Libereckého kraje, Kraje Vysočina, Slovenska a Bulharska. Sympózium se konalo od 14. září na šesti krajem zřizovaných středních školách ve spolupráci s libereckým Severočeským muzeem. Právě tady jsou všechna díla k vidění až do 20. října. „Liberecký kraj poté daruje všech čtrnáct vítězných děl do stálé expozice Severočeského muzea v Liberci," prozradila krajská radní Alena Losová.

Porotci rozdali celkem čtrnáct ocenění. Se svými artefakty uspěli také dva studenti student Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Igor Kachev a Shynar Kaliyeva. Na sklářskou školu do Nového Boru putovala cena zásluhou Kamily Ďuráčové.

Společným tématem letošního sympozia byly „Konstrasty". Velmi netradiční přístup zvolil například Aleš Rampouch, který v dílně zlatnictví a stříbrnictví vyrobil umělecké spony ve tvaru ještěrky, jež připnul na špinavé montérky. „To je asi něco, co ještě nikoho nenapadlo," ocenil Jiří Křížek, ředitel libereckého muzea.

„Zaujal mě také světelný objekt nazvaný Vejce života. Jde o vejce z bílého skla, u kterého když se tleskne, tak se rozsvítí a uvnitř se rozezpívá pták, který navíc mává křídly," dodal ředitel. Zajímavých nápadů našel ale celou řadu a jak sám přiznal, některými by i ozdobil svůj byt.

On sám celé sympozium vnímal velmi pozorně. „Vydal jsem se do téměř všech uměleckých škol, které v našem kraji máme a které byly do sympozia zapojené. A sledoval, jak si se svými projekty studenti poradí. Měl jsem tak možnost vidět mnohdy velmi rozdílné podmínky, ve kterých pracují. Jsou školy, kde mají moderní techniku a třeba 3D tiskárny, a pak takové, které pracují s padesát let starým vybavením," upozornil.

Účast na sympoziu je pro studenty, zejména z Libereckého kraje, kde je velká koncentrace uměleckoprůmyslových škol, prestižní. Vždy je o ni velký zájem.