Vydat se na vodácké putování po Berounce, prožít pravé indiánské léto nebo dobrodružství se šermíři. I když už prázdniny prakticky začaly, vybrat pro svou ratolest zajímavý tábor je stále možné. Musíte však zamířit do menších měst.

„My máme beznadějně obsazeno," hlásí novoborský Dům dětí a mládeže Smetanka. „Na příští rok zřejmě ještě rozšířím nabídku hlavně příměstských táborů, protože poptávka byla letos opravdu velká," říká Olga Koutná, ředitelka Smetanky. S novoborskou organizací vyrazí během léta na tábor přes 300 dětí.

Týden v borůvčí

DDM Vážka v Mimoni má pro rodiče, kteří nechali výběr pobytu pro své ratolesti na poslední chvíli, lepší zprávu. „Na každém z našich táborů jsou ještě volná místa, včetně těch příměstských," informuje ředitelka Kristýna Petrová a zájemce odkazuje na webové stránky domu děti ddmvazka.cz, kde rodiče najdou všechny potřebné informace, včetně přihlášek.

Například tábor s poetickým názvem Týden v borůvčí je určený pro celé rodiny. Děti mohou také vyrazit sjíždět Berounku nebo se připojit na příměstský tábor na kolech.

S pruty do Dubice

Také Dům dětí a mládeže Cvikováček hlásí volná místa na svých letních dětských pobytech. Na červenec připravil zájezd do Itálie, tábory se skupinou historického šermu v Lužických horách nebo Indiánské léto na Chřibské.

Milovníci rybaření mají poslední šanci vyrazit na tématický tábor s českolipským DDM Libertin. „Rybářské soustředění je poslední akce, na které je ještě volno, jinak jsou tábory plně obsazené. Občas se během prázdnin uvolní pár míst na příměstských táborech," sděluje Miroslava Netolická, ředitelka Libertinu. Jejich letních programů se letos zúčastní na tři sta dětí.

Nabídku táborů zveřejňuje českolipský dům dětí a mládeže už z kraje roku. To je přesně doba, kdy se rodiče většinou začínají po aktivitách na prázdniny ptát. „My tábor vybíráme už na přelomu února a března, protože nechceme shánět volné místo na poslední chvíli. Dcera má ráda koně, takže volba je poměrně jednoduchá. Při výběru vsázím na osvědčenou klasiku. Dcera jezdí už několik let na stejný tábor," míní Jana Paličková z České Lípy.

Na noc domů

Stále větší oblibu si získávají tábory příměstské, které nabízejí program jen během dne a navečer se děti vrací domů. Dříve se využívaly především na konci prázdnin, kdy už jsou všechny babičky vystřídané a rodiče mají dovolenou vyčerpanou. Zájem rodičů i dětí o tento typ aktivit však stále roste a příměstské tábory se tak nyní ve většině DDM konají už od samého začátku prázdnin.

Informace o táborech:

Mimoň - 487 86 86 88,´www.ddmvazka.cz

Cvikov - 487 751 777 nebo 487 752 250, www.ddmcvikovacek.cz

Česká Lípa´- www.libertin.cz