Za týden začínají prázdniny a s tím roste poptávka rodičů po táborových pobytech. Ač mají mnohé tábory plnou kapacitu, jsou i takové, kam je ještě možné děti bez problémů přihlásit. Výběrem tábora by ale pro rodiče celá záležitost končit neměla.

„Chtějí-li rodiče, aby se potomek z tábora vrátil spokojený, měli by věnovat pozornost tomu, zda je tábor svým zaměřením a pojetím vhodný pro jejich dítě,“ říká Josef Hordina z Informačního centra Borovice. Podle něj není rozumné posílat například na sportovní tábor dítě bez vztahu ke sportu. „Nejlepší je, když se na výběru podílí s rodiči i dítě,“ dodává Josef Hordina.

Osobní zkušenost a doporučení známých může být určitým vodítkem. Navíc pokud má dítě na táboře někoho, koho zná, pomáhá mu to překonat počáteční stesk a ostych v novém kolektivu.

Důležitým faktorem, který by rodiče neměli opomenout je důvěryhodnost. Tábor, který nabízí atraktivní program, nemusí být kvalitní po ostatních stránkách. „Je důležité znát, jak je o děti postaráno, zda zázemí vyhovuje hygienickým normám a nakolik jsou vedoucí zkušení,“ upozorňuje Jiřina Mimrová, ředitelka DDM Libertin v České Lípě.

Na příměstské tábory stále přijímají

Právě o tábory pořádané Libertinem je velký zájem, děti se opakovaně vracejí a nabírají i své kamarády. „To nás velmi těší, a abychom pokryli poptávku, nabízíme pro letošek celkem osm táborů,“ říká Jiřina Mimrová.

V nabídce je tradiční tábor s všeobecným programem, ale i s výtvarným nebo sportovním zaměřením. Samozřejmostí jsou již příměstské tábory, kam je děti možné přihlásit bez problémů. „U pobytových táborů je situace trochu jiná. Ty jsou již téměř obsazené,“ říká ředitelka a podotýká, že vzhledem k tomu, že platby za přihlášené děti přijímají až do konce června, může se stát, že se místo ještě uvolní.

Volné poukazy na prázdninový pobyt ve Sloupu v Čechách nabízí například i Sekretariát mládeže. U skalního hradu na děti čeká pelmel zábavy a sportu. „Součástí tábora je dobrodružná hra, děvčata mohou cvičit aerobik, kluci se utkají v souboji rytířů, všichni si procvičí znalosti u milionáře a chybět nemůže kytara a táborák,“ vypočítává hlavní vedoucí Radek Nosek. Navíc ze všech prožitých aktivit se natočí film pro rodiče.