Hlavním předpokladem pro uspořádání dětské letní rekreace jsou především dobré hygienické podmínky. Tábory na Českolipsku se toho drží a hříšníků, kteří platili pokutu se zatím našlo jen minimum.
„Na tábory syna většinou s manželem vozíme. Chceme se přesvědčit, že je tam vše v pořádku hlavně po hygienické stránce,“ svěřila se maminka desetiletého Lukáše Simona Rožánková. Vzápětí dodala, že za synem jedou na návštěvu i v průběhu tábora, aby se ujistili, že je vše v pořádku.
Hygienikům se k 16. srpnu nahlásilo v rámci libereckého kraje celkem 130 organizátorů dětských táborů, kam přijelo 12 850 dětí. Na Českolipsku je evidováno 83 běhů letních rekreací s počtem dětí 5 506. A až na tři výjimky byly hygienické a zdavotní podmínky ve všech táborech vyhovující. Okres Česká Lípa patří k oblastem s největším počtem uspořádaných táborů. „V letošním roce, stejně jako v loňském, byla při kontrolách největší pozornost věnována zdravotnímu zabezpečení táborů,“ uvedla tisková mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. Největší důraz se klade na zásobování pitnou vodou, způsob stravování, vhodnou skladbu jídelníčku, doržování pitného režimu, zajištění ubytování a také vedení zdravotnického deníčku a stav táborové lékárničky.
Na Českolipsku shledali hygienici při celkem třiceti kontrolách nedostatky ve třech táborech a uložili pokuty v celkové výši 1 100 korun. „V tomto směru je znát určitý posun vpřed. Lidé, kteří tábory pořádají si uvědomují svou zodpovědnost. Řada z nich k nám volá, aby ještě dřív, než tábor začne zkonzultovali zda je vše tak, jak má být,“ podotkla Zuzana Balašová.
Podle tiskové mluvčí se sice občas nějaké ty nedostatky najdou, ale nejsou nijak závažného charakteru. Zuzana Balašová oceňuje za hygieniky fakt, že se všeobecně klade velký důraz na zdravotní zabezpečení.
Důraz se klade i na zdravotní stav dětí a také jejich oblékání. Vzhledem k tomu, že se v letošním roce vyskytuje v českých lesích velké množství klíšťat, která mohou přenášet různé nemoci, kladou vedoucí důraz i na vhodné oblékání dětí a rovněž používání repelentích přípravků. O případném kousnutí klíštětem bývají rodiče dětí informování zvláštní zprávou od zdravotníka.

Další zprávy z regionu najdete zde