Městský úřad už půl roku hledá nového tajemníka. Z výběrových řízení, která proběhla, nevzešla osoba, kterou by místní samospráva do této funkce jmenovala.
Během zasedání městského zastupitelstva proběhla na toto téma ostrá diskuse, z níž je patrné, že někteří zastupitelé jsou faktem, že úřad je již půl roku bez tajemníka, velmi znepokojeni.
Zastupitelka Lenka Grešlová se zeptala přímo starosty, proč již do této funkce někoho nejmenoval. „Chcete říci, že nebyli kvalitní uchazeči?“ ptala se a zároveň starostu požádala, aby zastupitele seznámil se jmény těch, kdo se o post ucházeli.
To starosta František Kaiser odmítl. „Do třiceti dnů se vyjádřím, zda mohu tato jména zveřejnit. Výběrové řízení je neveřejné,“ argumentoval a vysvětloval dále, že tajemník je klíčový post a také je nejbližším spolupracovníkem vedení města. Proto je podle jeho názoru velice důležité, kdo tuto funkci bude vykonávat. „Znám města, kde byli bez tajemníka rok,“ dodal.
Lenka Grešlová se ale domnívá, že pokud tato situace potrvá ještě dva měsíce, měla by se v rozpočtu snížit částka určená na mzdy právě o plat tajemníka.
Obsazování této funkce probíhá na základě výběrového řízení, kdy komise nejprve posoudí, zda uchazeč splňuje všechny podmínky a zda doložil potřebné doklady. Pak rozhodne starosta a rada města tajemníka jmenuje.
Zajímavostí je, že po jmenování nepřichází zkušební lhůta tak, jak je tomu zvykem u většiny jiných zaměstnání. Odvolání tajemníka je možné jenom v případě jeho vážného pochybení.
Na názor a zkušenosti jsme se zeptali starostky Zákup Miroslavy Hudakové. „Funkce tajemníka je nepopulární, je to šéf úřadu, řídí všechny odbory a musí měřit všem stejně. Musí mít přehled, sledovat dění, reagovat na všechny novinky dostupné pro občany. Je to servis pro nás, volené zastupitele. Je důležité, aby už dříve pracoval na úřadu a měl praxi úředníka,“ řekla Miroslava Hudaková.

Další zprávy z regionu najdete zde