Vysílačka umístěná v boční stěně kufru vozidla. Sledovací zařízení se SIM-kartou ukryté pod plastovým víkem přihrádky pro spolujezdce. Okolnosti jako z bondovky a špionážních thrillerů má případ, který nyní vyšel najevo v Doksech u Máchova jezera.

Zřejmě vedení místní radnice nechalo nasadit na své vlastní strážníky sledovací zařízení bez jejich vědomí. Do služebního vozu strážníkům namontovali zařízení GPS, které mělo monitorovat pohyb auta.

Strážníci ale sledovací zařízení odhalili a minulý týden podali trestní oznámení u okresního státního zastupitelství v České Lípě. Kauza má ovšem další specifické okolnosti. Kvůli nim se případem začíná zabývat liberecká pobočka Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Přesun pravomocí

„Podezření ze spáchání trestného činu se totiž týká policisty. Celou věc jsme proto postoupili inspekci a tento případ už dále nebudeme dozorovat," uvedla pro Deník Jitka Bojanovová, náměstkyně okresní státní zástupkyně v České Lípě.

Podezřelým policistou je dokský zastupitel a policejní pyrotechnik Josef Pavinský (ODS). Starostka Doks Eva Burešová (SLK), která je jinak ze zákona pověřená řízením městské policie, totiž na podzim tuto svoji pravomoc delegovala právě na Pavinského

V Doksech na podzim skončil tehdejší velitel městské policie a radnice se rozhodla, že nového začne hledat až na jaře (zimní sezóna není pro strážníky v letovisku tak náročná jako léto). Mezitím měl „měšťáky" řídit zastupitel Pavinský. Volba padla na něj díky jeho zkušenostem z armády i od policie. A přesun pravomocí schválilo zastupitelstvo.

Špehovaní strážníci se domnívají, že sledovací zařízení jim do služebního auta nasadil s vědomím vedení města právě Josef Pavinský. A protože je zároveň státním policistou, vyvstalo podezření, že došlo ke zneužití operační techniky Policie ČR.

Deník se včera snažil Pavinského kontaktovat. Na volání ani zaslanou textovou zprávu ale nereagoval.

Starostka Doks Eva Burešová přiznala, že o trestním oznámení strážníků ví. „V tuto chvíli se k tomu nebudeme vyjadřovat," odmítla nejprve další komentář. Později při autorizaci textu doplnila důležitou informaci. „Dodávka a montáž sledovacího zařízení byla zajištěna autorizovanou firmou a v žádném případě tedy není majetkem Policie ČR."

Kdo to schválil?

Na doplňující dotazy, kdo tedy o výběru firmy rozhodoval a zda a kdy to schválila rada města, uvedla, že to rada města neschvalovala a více už nechtěla odpovídat.

Radnice včera dopoledne také začala narychlo svolávat mimořádnou poradu zastupitelů k tomuto případu. Porada, na kterou vedení města pozvalo i „dotčené" strážníky, proběhla včera ve večerních hodinách.

Sami městští policisté se kvůli obavám z vendety ze strany vedení města nechtějí k případu jmenovitě vyjadřovat. „Všichni se tady klepeme, co na nás ještě vymyslí," uvedl jeden ze strážníků. „Nikdo se nebrání tomu, aby ve služebním voze bylo zařízení GPS, ale měli nám o tom říct. Trápí nás, že vůči nám používají takové metody. Nejsme přitom žádní mladí výrostci, jsou tu lidé, kteří tu pracují dvacet i více let."

Podle informací Deníku podali strážníci trestní oznámení jako podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby s tím, že také upozornili, že mohlo dojít k porušení jejich osobnostních práv zaručených Listinou základních práv a svobod.

Hlídání pokračuje

Strážníci všechno pečlivě zadokumentovali. Na státním zastupitelství předali i fotografickou dokumentaci nalezených částí sledovacího zařízení. „Špionážní" přístroj ve služebním voze stále je, protože ho zatím nikdo neodstranil.

„Nemám dost informací, proto si případ netroufnu komentovat," řekl včera pro Deník opoziční zastupitel a bývalý starosta Doks Zdeněk Krenický (ODS). „Obecně ale považuji za důležité, aby vyšetřování vyvolané trestním oznámením bylo dotažené až do konce a tím se jasně ukázalo, zda došlo nebo nedošlo k pochybení."

Podobný případ

V podobné věci, jaká nastala v Doksech, už letos v lednu rozhodoval Úřad pro ochranu osobních údajů. Ten zakázal České poště, aby pomocí GPS sledovala své doručovatele. Podle úřadu to odporuje zákonu na ochranu osobních údajů i zákoníku práce.

V něm se mimo jiné uvádí, že zaměstnavatel musí mít ke kontrole svých zaměstnanců pomocí sledovacích zařízení závažný důvod a zaměstnance musí o rozsahu a způsobu provádění kontroly informovat. K tomu v Doksech nedošlo a to strážníkům vadí.