Respirátory pro zdravotníky a záchranáře v první linii začala tisknout Technická univerzita v Liberci. Připojila se tak k pražské ČVUT, které začalo vyrábět a dodávat respirátory nejvyšší třídy do fakultních nemocnic. „Technická univerzita v Liberci se do této výzvy od kolegů z Prahy mohla zapojit, protože jako jedno z mála pracovišť v republice má nejmodernější 3D tiskárnu HP Jet Fusion 4200, která tiskne neporézně – hotový materiál nepropustí vodu ani viry,“ upozornil mluvčí liberecké univerzity Radek Pirkl.

„Technologie je unikátní v tom, že jednu vrstvu dokáže vytisknout za osm až devět vteřin. Jiným technologiím to trvá mnohem déle,“ nastínil Jiří Šafka z Laboratoře prototypových technologií Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL.

I tak je ale tisk šedesáti respirátorů zdlouhavý. Zabere asi 17 hodin. Počítat se musí například se zahříváním a následným chladnutím stroje a také čištěním produktů.

Běžci OK Jiskra Nový Bor.
Sportovci z OK Jiskra Nový Bor darují městu 30 tisíc korun

Prvních 60 kusů masek už putovalo do firmy 3Dees Industries, kde je mají osadit silikonovými těsněními, sterilizovat a pak dodat ministerstvu zdravotnictví. „Respirátory teď tiskneme bez nároků na honorář. Výroba je ale i tak drahá,“ sdělil Jiří Šafka a poděkoval všem, kteří v tuto dobu TUL pomáhají.

Univerzita také koordinuje dobrovolníky, kteří tisknou adaptéry na filtry k celoobličejovým potápěčským maskám. I s touto iniciativou přišli nedávno lidé z ČVUT.

Zatím na společném projektu pracuje v kraji 25 tiskáren. „Z 80 procent jde o lidi z univerzity, tiskne také průmyslovka a dobrovolníci z Liberecka a okolí. Hlásí se i lidé z firem, třeba z Mladoboleslavska. Zatím jsme vytiskli přibližně 200 adaptérů, každý další den by se mohlo vytisknout asi 150 až 200 dalších,“ uvedl Lubomír Slavík z Ústavu mechatroniky a technické informatiky TUL.

Do projektu pro ministerstvo zdravotnictví se kromě liberecké univerzity přihlásily i střední školy. Úkol přijala například Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a VOŠ v Liberci, kde jedou naplno tiskárny pro tisk adaptérů na vojenské filtry, jež mohou být rovněž využity ve zdravotnictví.

Sklářští výtvarníci na průmyslovce v Železném Brodě zase díky kapacitám a možnostem ateliéru produktového designu a chemických laboratoří spojili své síly s iniciativou „3D tiskem proti COVID 19 / Liberecký kraj“, která zajišťuje svoz tištěných komponentů do školy a jejich následnou distribuci do předem vytipovaných zařízení v kraji.

Cyklista – ilustrační foto.
Česká Lípa opět osedlá bicykly. Vrací se Projekt Do práce na kole

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník