Sedm středních škol z Českolipska se zapojilo do projektu, který má podpořit přírodovědné a technické vzdělávání v Libereckém kraji. Kraj pro svůj projekt TechUp získal od ministerstva školství dotaci ve výši 58 milionů korun, část peněz poputuje právě do škol z regionu.

„Dotčené střední školy budou čerpat dohromady přes 11 milionů korun na moderní vybavení učeben a aktivity nejen pro své žáky, ale i žáky základních škol," říká Markéta Dědková z Krajského úřadu Libereckého kraje. „Cílem projektu je přiblížit a zpopularizovat technické a přírodovědné vzdělání žákům základních a středních škol," dodává.

Na Českolipsku se do projektu zapojily Obchodní akademie, Střední průmyslová škola v České Lípě, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v České Lípě, Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově, Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola v Novém Boru, Gymnázium v České Lípě a Gymnázium v Mimoni.

Limonády chutnaly

Obchodní akademie pro žáky základních škol připravila minulý týden projektový den s názvem Tajemství nealkoholických nápojů, kterého se kromě dětí ze ZŠ v Doksech zúčastnila i krajská radní pro školství, mládež a zaměstnanost Alena Losová.

„Žáci šestých tříd se nejprve dozvěděli, co všechno obsahují jejich oblíbené limonády a jiné sladkosti. Poté se přesunuli do laboratoře, aby si i sami vyzkoušeli přípravu vlastní limonády, a to jak té nezdravé za použití umělých barviv, tak i té pro zdraví prospěšnější z přírodních koncentrátů. Sama jsem ochutnávala jejich výtvory a některé nebyly vůbec špatné," tvrdí Losová.

Obchodní akademie si díky účasti v projektu pořídila z dotace GPS zařízení, meteorologické stanice či mikroskopy. „Součástí projektu jsou exkurze do technických expozic a památek pro naše žáky. Rovněž jsme pro ně připravili tři volnočasové kroužky zeměpisný, meteorologicko-fyzikální a přírodovědný. Uspořádáme též celkem 48 projektových dnů pro 240 žáků z okolních základních škol v naší multimediální učebně a laboratoři," říká ředitel školy Rostislav Lád.