Všechny velké řetězce na státní svátek 28. října nejen na Českolipsku hlásí: „Máme zavřeno!" Ať už se jedná o Lidl, Kaufland, Penny Market, Billu, či nezávislé provozovny, brány všech obchodů nad 200 metrů čtverečních zůstanou uzavřeny.

„Lidé si musí nakoupit o den dříve, budeme mít celý den zavřeno," potvrdila Jana Lhotáková z malé prodejny sítě Billa u nádraží v Turnově. Velké řetězce zavírají bez rozdílu. „Uzavřeny budou všechny naše prodejny," hlásají shodně zákaznické linky Lidlu a Penny Marketu.

Pracovníci velkých prodejen nápad uzákoněného volna opatrně kvitují s povděkem, přesto se ozývají kritické hlasy i z jejich řad. „Ony jsou za ty svátky i zajímavé příplatky, takhle o ně přijdeme," říká českolipská pokladní Petra Formánková.

V prodejně potravin Enapo na českolipské ulici Československé armády na svátky neotevírají už několik let. „Vůbec se to nevyplatilo, ve svátek kolem nikdo nechodí. Víc jsme prosvítili, než vydělali," podotýká místní prodavačka.

Ostrůvky naděje

Nákupuchtiví spoluobčané budou odkázáni na malé večerky převážně asijských provozovatelů. „Rohliky nebudou!" varuje provozovatel obchůdku v centru České Lípy. Zato asijská prodejna TOP market v českolipské čtvrti Svárov v pátek také zůstane zavřená, je moc velká.

„Nevadí, taky si musíme někdy odpočinout," říká „Pepa", který zde doplňuje zboží.

V době před masivním nástupem velkých řetězců bylo zcela obvyklé, že nebyly obchody ve svátky otevřené. „Chci s rodinou vyrazit na výlet do přírody, asi někam na Kokořínsko" plánuje páteční program Jan Malý z Nového Boru. Jiní lidé budou lokální výpadek řešit prostě.

„Já vyrážím na nákupy do Drážďan," svěřuje se Pavel Procházka z Horní Police.

Senát přitvrdil

Původně se měl zákon týkat jen vánočních svátků, Senát byl ale pro to, aby zavřeno bylo o všech. Omezení se tak kromě 28. října bude týkat také Velikonočního pondělí, 8. května, 28. září, a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den bude otevřeno jen do dvou odpoledne.

Zákon odhlasovaly v červnu nikoliv bez výhrad obě komory parlamentu. Kriticky proti němu vystoupili hlavně poslanci pravicových stran, kteří zákon označili za diskriminační. Podle nich by měl platit pro všechny, nebo pro nikoho.

„Se zákonem nesouhlasím, podle mě je diskriminační. Samozřejmě je mi líto prodavaček, které musí o svátcích do práce, na druhou stranu ale vím, že mají nízké platy, a že si přesčasy o svátcích mohou přivydělat," říká poslanec z TOP 09 za Liberecký kraj Václav Horáček. Stejně jako jeho straničtí kolegové razí zásadu, že zákon je diskriminační, protože omezuje svobodné podnikání. Netají se ale ani obavou, že zákon se bude obcházet. Český člověk je podle něj podnikavý a zákon se podle něj dá obejít rozdělením plochy.

Ruku nakonec zvedlo 89 poslanců ze 154 přítomných. Pro hlasovali poslanci ČSSD, KDU-ČSL, KSČM a hnutí Úsvit. Proti byli shodně koaliční i opoziční příslušníci pravicových stran hnutí ANO, ODS a TOP 09. Svým podpisem zákon začátkem července definitivně stvrdil prezident republiky Miloš Zeman.

Zavřeny mají být kromě velkých obchodů i zastavárny, sběrny či bazary. Výjimku mají naopak prodejny na nádražích nebo letišti. Za porušení zákona bude hrozit pokuta až milion korun. Při opakovaném porušení zákona to bude až pětinásobek.