Ke každému článku je otevřená diskuse.

Sdělte všem svůj názor na věc.

Vaše názory nebudeme cenzurovat a uvidí je ti, kterých se článek týká.

(srolujte dolů pod článek a přidejte také svůj příspěvek do diskuse)

 


Českolipští zastupitelé se budou zabývat budoucím osudem Českolipské teplárenské ve středu na svém zasedání. Mají pro tento účel ustanovit pracovní skupinu a také projednají závazkové vztahy mezi městem a teplárnou.
Zatímco koalice podporuje první krok, tedy prodej rozvodů a technologií, které jsou ve vlastnictví města, opozice varuje: tyto kroky mohou zdražit cenu tepla, která je už nyní nad celorepublikovým průměrem! Podle odhadů odborníků by se pro domácnost, která platí v současnosti 25 tisíc korun ročně za vytápění, mohla po změnách vlastníka cena vyšplhat až na 35 tisíc ročně.
Starostka Hana Moudrá vícekrát ujistila, že prodej technologie nebude mít vliv na cenu tepla. „V pracovní skupině bude také odborník na teplárenství. Tento krok nesouvisí s Českolipskou teplárenskou,“ řekla na mimořádném zastupitelstvu svolaném právě kvůli prodeji technologií. Podle starostky nemusí nakonec k prodeji vůbec dojít.
Zajímavé je také nahlédnout do toho, jak budou případné nabídky hodnocené. Na prvním místě je kupní cena, následují platební podmínky a zajišťovací nástroje úhrady kupní ceny. Po záměrech uchazeče, jak naloží s nabytým majetkem následuje „strategická výhodnost prodeje vzhledem k zásobování dotčených oblastí tepelnou energií“.
Tento krok považuje Miroslav Hudec za velmi riskantní. „Nemohu s ním souhlasit, v důsledku může mít dopad na cenu tepla,“ řekl.
Pracovní skupina bude podle usnesení posuzovat i další možnosti strategického rozvoje společnosti. Lze jen doufat, že výše plateb téměř devadesáti procent domácností z České Lípy bude také jedním z kritérií, které vezme v potaz.
Sledovat budeme i to, zda si zastupitelé od minulého jednání zjistili informace, které koncem srpna postrádali.

Další zprávy z regionu najdete zde