Jeho osudovým materiálem, který ho provází celým životem, je dřevo. Radim Janda z Ralska na Českolipsku se narodil coby syn dřevomodeláře a mnohem víc než ulice měst od dětství miloval pobyty v lese.

Dnes dvaačtyřicetiletý muž den co den bere do rukou motorovou pilu a pracuje s velkými kusy dřeva. Uprostřed zalesněného Ralska staví pod značkou Roubenky Janda roubené a poloroubené domy a věnuje se rekonstrukcím památkových objektů.

Někdo nepostaví ani jediný dům za celý život, Radim Janda by mohl ukázat na desítky domů, které postavil. Jeho domy, jež získaly certifikát Regionální produkt Lužické hory a Máchův kraj, přitom nenajdete jen na Českolipsku, ale také na Šumavě, v Jeseníkách v Orlických horách či v západních Čechách. „Zákazníky máme ze všech koutů Česka, snad kromě jižní Moravy, kde ale roubené domy historicky nikdy nebyly," vysvětluje Janda.

O seriáluČeskolipský deník představuje v prázdninovém seriálu příběhy lidí, jejichž výrobky získaly certifikát „Regionální produkt Lužické hory a Máchův kraj", udělovaný místní akční skupinou LAG Podralsko. Za unikátními výrobky se skrývají i zajímavé příběhy, které v Českolipském deníku najdete každou prázdninovou sobotu.

Domy, které vytvořil, se poznají snadno. Ve štítu mají vytesané sluníčko. „Je to náš znak. Kdysi s tím přišel kolega, který navrhl, ať to uděláme, že to bude pěkné a od té doby to děláme standardně. Ale lidé, kteří tomu rozumí, poznají naše domy i bez toho. Každý dobrý tesař má svůj osobitý styl, tak to vždycky bylo," říká.

Na začátku byla půlka motorovky

Do Ralska se přistěhoval v roce 1995 ještě jako truhlář a touhle profesí se na Českolipsku také zpočátku živil. Truhlařinu pak ale brzy vyměnil za práci tesaře. „Ta je méně náročná na vybavení. Když má člověk truhlárnu, tak potřebuje spoustu strojů a zařízení. Kdežto tesařinu jsme začínali tak, že jsme s kamarádem měli motorovou pilu na půl," glosuje své začátky Radim Janda.

Popisuje, že začínal stavbou pergol. „Pak jsme dělali několik věcí pro památkáře, kteří potřebovali vyměnit pár trámů v památkových objektech a na těch jsme se naučili, jak se roubené domy stavěly. Tuto starou technologii dodržujeme dodnes, protože je osvědčená po mnoho let," říká zkušený tesař.

Nejvíc z jeho práce dnes představuje stavba roubených a poloroubených domů. „Ty poloroubené hodně stavíme v oblasti Lužických hor, kam tyto domy historicky patří. Vše děláme jak ve starém stylu s jílovými výmazy, tak i v modernějším stylu, ale vždy s důrazem na staré technologie," popisuje.

Většina lidí si domy od něj pořizuje ne na rekreaci, ale k trvalému bydlení. „Když jsme stavěli první roubenky, tak si lidé mysleli, že si je u nás objednal nějaký bohatý pracháč. Ale bylo tak dřív a stejné je to i dnes, že roubený dům vyjde levněji než zděný," říká.

Hodně si potrpí na kvalitu práce. Ví ze zkušenosti, že je to jeho nejlepší reklama. „Máme webové stránky, ale přes ně se nám někdo ozve jen málokdy a když, tak jen zjišťuje cenu. Přitom ale práci sám shánět nemusím, funguje to totiž tak, že se ozývají lidé, kteří někde viděli námi postavený nebo rekonstruovaný dům," vysvětluje Janda.

Uděláme to křivě? Měli bychom

Většinu domů, které staví, připraví komplet už ve svém areálu na Ploužnici v Ralsku a očíslované části celého domu se pak naloží na kamion a odvezou se zákazníkovi přímo na místo určení, kde se pak znovu smontují. „Na to už stačí vrtačka a občas pilka na dopasování. Tu montáž může dělat jakýkoliv řemeslník, který jen postupuje podle popisu po číslech a po písmenech," popisuje Radim Janda.

V případě starých památkově chráněných domů to ale často není tak jednoduché a tesař musí uplatnit své zkušenosti a cit pro situaci a improvizaci.

Aby to vysvětlil, vypráví historku z Jítravy, kde pracoval na výměně hrázdění na domě, který byl dole roubený a nahoře hrázděný. „Vyměnilo se svislé i vodorovné hrázdění a pak jsme na to s paní památkářkou koukali a já říkám: Neuděláme to trochu nakřivo? A ona: Měli bychom, je to moc rovné. Takže se to trochu zohýbalo a hned to vypadalo jinak. Na baráku z roku 1730 nemůžete mít všechno rovně, je to pak hodně vidět, musíte s citem volit kompromis."

PROFIL: Radim Janda• je mu 42 let
• je rozvedený, má tři děti
• žije v Ralsku, jeho firma Roubenky Janda má areál na Ploužnici
• jeho otec pracoval jako dřevomodelář v technologickém vývoj automobilky, dnešní Škoda Auto
• od dětství utíkal do lesa, věnoval se ornitologii
• postavil zhruba padesát domů ze dřeva