VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Polovina sběren vykoupí vše

Českolipsko - Kanál, kryt od lampy, dopravní značky. To vše se nám podařilo prodat ve sběrnách při testu Deníku

10.5.2008
SDÍLEJ:

Pracovník sběrny v českolipské čtvrti Dubice se hrozně diví, co to vlastně všechno byl ochotný vykoupitFoto: Deník/Karel Pech

Žádný zákon nezakazuje provozovatelům sběren železa a barevných kovů vykupovat naprosto evidentně kradené věci.
Jediným trestem, když takové věci vykoupí, pro ně může být jejich zabavení.
Jak se však ukázalo při testu českolipského a děčínského Deníku, není to minimálně pro polovinu sběren žádnou překážkou. A proč také? Za vykoupený dvacetikilový poklop od kanálu zaplatí podle stávající výkupní ceny přibližně sto korun, a riziko, že o poklop při návštěvě policie opět přijdou, tedy rádi podstoupí.
Od místního hospodářství města Zákupy jsme si vypůjčili kočárek a ten za přispění pracovníků jeho sběrného dvora naplnili pečlivě vybranými kousky.
Litinový poklop od kanálu, dvě železné dopravní značky, hliníkový kryt od lampy pouličního osvětlení, nové drátěné pletivo a kus okapové roury. To byl náš náklad, který jen těžko může někdo považovat za legálně pořízený.
Oblečeni jako bezdomovci jsme se vydali zkusit štěstí do dvou českolipských a dvou děčínských náhodně vybraných sběren kovového šrotu.
Za branami sběren pak čekal další redaktor v doprovodu strážníků městské policie, který po prozrazení našeho testu natáčel na kameru reakce překvapených pracovníků sběren.
Vykoupit kanálový poklop nebyl při testu Deníků problém pro dvě ze čtyř navštívených sběren. Ještě horší poměr byl při pokusu prodat do sběren hliníkový kryt od lampy pouličního osvětlení, který vážil přibližně deset kilo. Tři ze čtyř sběren se tím vůbec nezabývaly a opět by jej vykoupily.
Tím však jejich minimálně nemorální přístup nekončil. Cena hliníku při odkupu je v současné době přibližně třicet korun za kilogram. S tím si ale nepoctiví pracovníci hlavu příliš nelámali a vážili jej společně s železem, tedy kilogram za pět korun.
Dvě železné dopravní značky by vykoupily dokonce všechny čtyři vyzkoušené sběrny. Stejně tak tomu bylo s přibližně dvěma metry nerezového pletiva a kusem okapové pozinkované roury.
Nepoctivost některých provozovatelů sběren se však ukázala i při samotném vážení přivezeného šrotu. V jedné sběrně jsme se na váhu kvůli nelegálnímu šrotu vůbec nedostali. U dalších třech váha ukazovala u téhož nákladu úplně jiné cifry. Začali jsme u 67 kilogramů. Na druhé váze se už tentýž náklad záhadně zmenšil o tři a na třetí už dokonce o sedm kilogramů.

Česká Lípa - Dubice

Tohle rozmontuj, nebo to vykoupím jako železo

Tato slova použil, pracovník sběrny v českolipské čtvrti Dubice, když si prohlížel hliníkový kryt od lampy. On jediný byl ochotný zvážit ho zvlášť jako hliník. Zajímavé je však to, že si sice všiml hliníkového krytu, ale nakonec tvrdil, že si nevšiml ničeho podezřelého. Bez problémů by vykoupil vše. Digitální váha ukazovala 67 kilogramů.

Zákupy

Tohle je jasně kradený. To ti vzít nemůžu

„To je kanál? Ten je jasně kradený. To máme zakázané vykupovat. A co je tohle? To je kryt od lampy? To teď někde určitě chybí. Kde jsi to vzal? To ti taky nevemu. Kdybych ti to vzal, tak bych pak mohl mít problémy,“ vysvětloval pracovník zákupské sběrny vedle vlakové zastávky. Dopravní značky, pletivo i kus okapové roury nebyl však problém udat ani zde.

Děčín

Vezmete mi ten kanál? Jo jo, ale dejte ho támhle.

Po předchozích zkušenostech jsme s kočárkem najeli přímo na váhu. Přichází pracovník sběrny a v rychlosti prohlíží obsah kočárku. „Je tam kanál. Vemete mi ho?“ ptám se. „Jo jo. Dejte ho ale támhle,“ odpověděl a hned začal odnášet hliníkový kryt od lampy někam do útrob sběrny. Na ručičku váhy není vidět, ale dozvídáme se, že náš nákad váží o tři kila méně než v první sběrně.

Děčín

Kanál ti nevemu. Správně bych měl zavolat policii

Vyhrožoval pracovník jedné Děčínské sběrny. Vše ostatní, včetně hliníkového krytu od lampy, však vykoupil bez řečí. Policii nezavolal a stejný náklad jako v předchozích sběrnách zvážil. Žádný displej ani ručička váhy. Pouze strohé sdělení. „Je toho šedesát kilo.“ V této sběrně nechtějí mít problémy s kradenými věcmi, ale o sedm kilo železa by nás bez průblémů ošidili.

Autor: Petr Jeník

10.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jediným zástupcem Českolipska v Parlamentu bude po letošních volbách 31letý Tomáš Martínek.

Českolipsko bude ve sněmovně zastupovat Pirát Martínek

Noví poslanci za Liberecký kraj.

Profesor, pekař, bývalý voják - noví poslanci

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Česká Lípa -Slavnosti křest knihy českolipských autorů Marty Knauerové a výtvarníka Atily Vöröse proběhl v Bieberově síni muzea.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení