„To je počet, který stále ještě zvládáme trasovat. Už nyní je ale do systému zapojeno asi 50 lidí z KHS a řada dobrovolníků. Abychom dokázali systém udržet, bude potřeba navýšit kapacity testování i trasování,“ vysvětlil Valenta.

Dodal, že hlavním důvodem jsou vzrůstající přírůstky pozitivně testovaných v celé ČR, ale také v Libereckém kraji. „V současné době jsou tři okresy Liberec, Jablonec nad Nisou a Semily na semaforu v zelené barvě. To podle metodiky znamená, že je denní přírůstek pozitivních případů více než 25 na sto tisíc obyvatel. Česká Lípa zatím zůstává jako jediná v kraji v bílé barvě,“ vysvětlil Valenta.

Už teď pomáhají pracovníkům krajské hygieny čtyři studentky ze Střední zdravotnické školy a dvě studenty Technické univerzity v Liberci.

Počet dobrovolníků, kteří pomáhají s trasováním kontaktů, by se měl ještě rozšířit od příštího týdne. „Oslovili jsme zaměstnance Krajského úřadu s tím, že bychom potřebovali deset dobrovolníků na pomoc s trasováním. Požadavkem je, aby byli schopní práce na počítači a byli milí při komunikaci na telefonu,“ řekl hejtman Martin Půta a dodal, že vybraní lidé se začnou v pondělí zaškolovat. Pracovat by měli na směny přímo v sídle KHS v Liberci na Husově třídě.

„Budeme mít pro ně připravené prostory a techniku. Pomohou nám s kontaktováním lidí a s prací v informačních systémech. Ze začátku bude potřeba, aby pracovali od nás, protože v průběhu trasování se objevuje spousta věcí, které je potřeba konzultovat. Konkrétní znalost prostředí je základním kamenem epidemiologického šetření,“ popsal práci dobrovolníků ředitel Valenta a dodal, že jako další krok by viděl možnost práce odjinud, třeba z domova.

Dej číslo a tancuj

Aktuálně je podle KHS největší riziko nákazy při sportovních akcích nebo hromadných kulturních událostech, kde se konzumuje alkohol. S tím souvisí i možnost sebetrasování, se kterou přišel tento týden premiér Andrej Babiš. Podle Valenty s ní mají v kraji už první zkušenost.

„Oslovili jsme provozovatele šesti největších tanečních klubů. Ti mohou získat kontakty návštěvníků při příchodu do klubu. V případě, že se vyskytne někdo nakažený, nemají problém nám předat telefonní čísla lidí, kteří v klubu byli,“ vysvětlil Valenta.

Zvýšení se dotkne také možností testování. „Sčítali jsme čísla kapacit a aktuálně můžeme provést 750 odběrů a testů denně. Od pondělí bude nově možné se nechat testovat v českolipské nemocnice, zatím jen v pondělí, úterý a ve čtvrtek. Od dalšího týdne bude testování probíhat každý všední den,“ řekl hejtman Půta. V současné době jsou čtyři lidé v kraji hospitalizování v nemocnici. Zbytek nakažených je v domácí péči.