Novou šanci v boji za obnovení těžby čediče na kopci Tlustec dal společnosti Kamenolom Brniště liberecký krajský soud. Na návrh kamenolomu zrušil loňské rozhodnutí, kterým Ministerstvo životního prostředí zamítlo výjimku z ochrany zvlášť vzácných živočichů a rostlin. Ta je přitom podmínkou obnovení těžby. Soud teď rozhodnutí pro vady řízení zrušil a vrátil věc ministerstvu k novému projednání.

Obnovení těžby se už osm let brání lidé z Brniště, Postřelné nebo Luhova, plány se nelíbí ani obyvatelům z nedalekého Velkého Valtinova. „Obce dle všeho spatřují priority rozvoje regionu v úplně jiných aktivitách, než je těžká devastace krajinné dominanty a nevratné zásahy do přírody a krajiny," reagoval na rozhodnutí soudu Tomáš Řízek, předseda Sdružení na záchranu kopce Tlustec.

Častým argumentem proti těžbě jsou obavy z likvidace kopce, který patří k dominantám regionu. Vrchol ale podle firmy nezmizí, počítá se s hlubinou těžbou a současnou sanací. „Po celkové rekultivaci člověkem zasaženého území bude kopec konečně bezpečný a právě v tomto kroku vidíme záchranu kopce, jelikož v ten okamžik mohou turisté bezpečně vyjít na vrchol," řekl již dříve ČTK ředitel Kamenolomu Brniště Petr Houska.

Od ukončení těžby došlo podle Řízka k relativní stabilizaci prostředí a případná obnovená těžba, která by podle předsedy sdružení zároveň mohla znamenat předstupeň pro potenciální celkové odtěžení kopce, by nevratně zasáhla do posledních zbytků patrně nejcennějších původních biotopů, které se na Tlustci vždy vyskytují.

„K slibům těžaře o bezpečný krásný vrcholek kopce jen zopakujeme, že takových krásných slibů předchozí těžaři v minulosti dali a zůstaly po nich jen stamilionové dluhy, zničené nemovitosti a zdevastovaná příroda," dodal Tomáš Řízek.

Obyvatelé obcí kolem Tlustce se bojí také hluku, otřesů i prachu a zvýšeného provozu na silnicích. Většinu kamene chce ale firma přepravovat po železnici, přesto kamenolom nabízí Brništi výstavbu obchvatu za 13 milionů korun a ještě 17 milionů korun do obecní kasy. Těžba kamene by mohla v prvních letech zaměstnat kolem 20 lidí a do budoucna až dvojnásobek. Těžba spojená s rekultivací lomu je naplánována na 20 až 30 let.

Léta protestů

Tlustec patří k dominantám Českolipska. Turisté ho měli v oblibě i proto, že je spjat se svatou Zdislavou, dnes je ale pro návštěvníky uzavřený. Čedič se tam těžil od 70. let, protesty proti těžbě začaly v roce 1994, kdy lom patřil dnes už zkrachovalé firmě Beron. Lidé z okolí si stěžovali na vysokou prašnost, provoz, hluk a otřesy při odstřelech, které ničily domy. Těžbu čediče o čtyři roky později zastavilo ministerstvo životního prostředí. V letech 2003 a 2004 byla těžba kamene krátce obnovena, pak se ale definitivně zastavila.

„Sdružení na záchranu kopce Tlustec využije všech svých zákonných možností, aby nedošlo k obnově těžby na kopci," podotkl předseda sdružení Tomáš Řízek.