Za to ho úředníci MŽP nedávno kritizovali a mimo jiné uvedli, že jediné uspokojivé řešení pro Tlustec je odpis tamních zásob kamene. Ovšem nyní v konečném verdiktu rozhodnutí Krajského úřadu Libereckého kraje jen potvrdili a uvolnili tak soukromé firmě Kamenolom Brniště cestu k otevření lomu a těžbě. Tu plánuje na 25 let.

„Ze strany ministerstva jde o názorový přemet. Obávám se, že je za ním mimo jiné politika,“ komentoval Miroslav Hudec ze Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ). Rozčarován je také předseda Sdružení na záchranu kopce Tlustec Tomáš Řízek: „Překvapením je změna dikce celého rozhodnutí. Reagovat budeme a další postup projednáváme s právníky,“ řekl.

Vychází nový týdeník!
Nový Týdeník Českolipsko: Přečtěte si souhrn nejdůležitějších událostí v regionu

Podle aktivistů a obcí kolem kopce tak postup krajských i ministerských úředníků, majících životní prostředí a krajinu chránit, jen povede k devastaci významné přírodní lokality a nadregionální dominanty. „Rozhodnutí ještě nenabylo právní moci, a proto se k němu nebudeme aktuálně vyjadřovat,“ odmítl v pondělí otázky Ondřej Charvát z tiskového oddělení MŽP.

Krajští úředníci zase trvají na tom, že neshledaly zákonné důvody, které by vedly k neudělení výjimky. „Byla povolena za předpokladu splnění 11 obsáhlých podmínek, které zajišťují zejména minimalizaci negativních vlivů,“ potvrdil zástupce mluvčího Jan Mikulička. Sám hejtman Martin Půta má na kauzu stále stejný názor: „Dokud s těžbou nebudou souhlasit obce, kterých se bezprostředně týká, což není jen Brniště, ale i Jablonné v Podještědí, Velký Valtinov a z pohledu dopravy též Mimoň, je pro mne nepřijatelná. Těžba v plánovaném rozsahu a s ní související doprava navíc poničí krajské silnice v širokém okolí,“ řekl Půta.

Představa znovuotevření lomu se nelíbí i zastupitelům města Jablonného v Podještědí. „Současný těžař ještě nedávno tvrdil, že bude těžit novými bezodstřelovými technologiemi, nicméně podle posledních jednání je jasné, že se případná obnovená těžba neobejde bez clonových odstřelů,“ potvrdil starosta Jiří Rýdl. Podle něj tak hrozí, že bude znovu docházet vlivem odstřelů k poškození domů a k znehodnocení cen nemovitostí všude kolem. „Další velkou zátěží bude přeprava vytěženého kameniva. Závazek těžaře vozit většinu kamene po je nejspíš nereálný,“ připomněl Rýdl.

Kopec Tlustec patří k dominantám Českolipska. Čedič se na něm těžil od 70. let, protesty proti těžbě začaly v roce 1994.
Obrat. Brniště si přeje obnovit těžbu kamene na Tlustci

Kromě těžké dopravy zasáhne oblast i vysoká prašnost a hluk v okolí lomu. Starosta je přesvědčen, že pro nejnovější rozhodnutí MŽP  bylo klíčové usnesení pěti z devíti zastupitelů obce Brniště z 20. listopadu, kdy zastupitelé Marcela Herbstová, Igor Jediný, Bohumila Kuchařová, Eduard Václavík a Michal Vinš podpořili názor, že nová těžba na Tlustci pomůže státu v surovinové politice, přinese vsi peníze a pomůže ke stavbě obchvatu Luhova. Vesnice přitom až dosud patřila k frontě odpůrců další těžby. „Jezdíme sem osobně, neposíláme jen svého právníka, chceme se s obcí domluvit, jako jsme se domluvili jinde v republice. Nemuseli bychom, ale chceme,“ uvedl před hlasováním v Brništi generální ředitel akciové společnosti Kamenolom Brniště Jiří Čech.

Na Tlustci se těžil kámen od 70. let minulého století. Protesty veřejnosti začaly před více než dvaceti lety. Tehdy zde těžila již zaniklá firma Beron. Těžbu později zastavilo ministerstvo životního prostředí. Během let 2003 a 2004 byla těžba čediče krátce obnovena, ale následně zastavena.

Liberecký útulek Archa.
FOTO: Ohňostroje na Českolipsku budou. Útulky se připravují na výjezdy