DŘEVOSOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM

středa 19. září – neděle 23. září, zámek Vartenberk Stráž pod Ralskem

Během pěti dní vytvoří tři sochaři díla s tématem historie města. Nádvoří zámku bude přístupné veřejnosti a školám každý den v době od 10:00 do 16:00 hodin. Řezbáři s návštěvníky pohovoří a seznámí je s životem dřeva, technikami práce vyřezávání soch a budete jim moci koukat přímo pod pilu a dláto. Slavnostní zakončení a předání soch městu proběhne v neděli 23. 9. ve 14:00 hodin.

DEN S HISTORICKÝMI AUTOBUSY

sobota 22. září od 9:30 do 15:00, Sokolská ulice Česká Lípa

Den s historickými autobusy – Milovníci historických autobusů si přijdou na své v sobotu v České Lípě. V tento den bude MHD, včetně těchto autobusů, jezdit v České Lípě zdarma. Nástupní a výstupní zastávkou je pro tyto jízdy Sokolská, na šesti trasách pojede pět historických autobusů a každý z nich absolvuje minimálně 10 jízd.

SOUTĚŽ V POŽÁRNÍM ÚTOKU

sobota 22. září od 12:30, hřiště Jezvé

12. ročník poháru starosty obce a 11. ročník memoriálu Aloise Juráška. Soutěžit budou družstva žen i mužů. Vlastní soutěž začíná ve 13:00 hodin.

POHÁDKOVÝ PODZIM

sobota 22. zářé od 13:00 do 17:30, zámek Horní Libchava

Brány zámku se otevřou před 13 hodinou. Ve 13:00 začínají prohlídky zámku, kterým vás provede přímo princezna s pohádkovým příběhem. V 15:15 vám po krátké "předpohádce" zahrajeme hlavní pohádku. Po celý den budete moci navštívit dětskou dílnu a doprovodný program. V dětské dílně bude v ceně vstupenky k dispozici i pití jako šťáva, káva, a čaj.

VYHLÍDKOVÉ PLAVBY PO MÁCHOVĚ JEZEŘE

sobota 22. září a neděle 23. září ve 13:00 a 15:00, přístaviště Doksy

Sezona vyhlídkových plaveb na Máchově jezeře ještě nekončí. I o nadcházejícím víkendu se budete moci svézt po hladině a pokochat se okolní krajinou. V sobotu 22. září i v neděli 23. září bude loď Hynek vyplouvat z přístaviště v Doksech ve 13 a 15 hodin.

260. VÝROČÍ BITVY U HOCHKIRCHU

sobota 22. září od 15:00, zámek Lemberk

 Vzpomínkovou akci k 260. výročí bitvy u Hochkirchu chystá na sobotu 22. září zámek Lemberk. V 15 hodin se uskuteční vycházka k pomníku padlých, v 17 hodin pak bohoslužba v kapli Seslání Ducha svatého. Ranění z této bitvy byli převáženi do lazaretů zřízených na zámku ve Velkém Valtinově či Stráži pod Ralskem. Jeden z lazaretů byl zřízen i na zámku Lemberk, kde na následky zranění zemřelo na tisíc vojáků. Pochováni byli v okolí zámku a jejich památku připomíná dodnes dřevěný kříž v lesíku pod zámkem a pamětní deska na vstupní bráně zámku.

ROCK FOR ZUŠ

sobota 22. září od 15:30, Vodní hrad Lipý Česká Lípa

Hudební festival rockových a alternativních kapel. Těšit se můžete na: 15:45 Late To Fate 16:30 Optimik 17:45 Illusions 19:00 Na Knop Company 20.15 Tetrahop 21:30 Hluchá parta jr. Vstupné je zdarma, občerstvení zajištěno.

OLDIES NA PŘÁNÍ

sobota 22. září od 20:00, jazz klub Píchlá nota Doksy

K tanci i poslechu oldies 60. - 80. let (E. Presley, ABBA, BoneyM a další…) s projekcí.

DEN S POLICIÍ

neděle 23. září od 10:00 do 15:00, autodrom Sosnová

Letošní Den s policií se uskuteční příští neděli 23. září od 10 do 15 hod. na autodromu v Sosnové. Lidé se kromě tradičního programu v podobě zákroku zásahové jednotky s vrtulníkem nebo těžkooděnci mohou těšit hned na dvě novinky. „Návštěvníci uvidí přelety policejních dronů. Připravili jsme také ukázku spolupráce saských a českých jednotek při pronásledování vozidla v pohraničí,“ popisuje mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Kromě nich na místo dorazí také psovodi se služebními psy, pražská jízdní policie a další bezpečnostní sbory. „Nejmenší se mohou těšit na vědomostní soutěže pro malé cyklisty a zábavné soutěže naší městské policie,“ pokračuje ve výčtu Baláková. Chybět nemají ani hasiči s armádou, kteří představí zájemcům svou techniku.

3. OSLAVA VÝROČÍ NAROZENÍ JUSCELINO KUBITSCHEKA

neděle 23. září v 15:00, Muzeum vystěhovalectví do Brazílie v Náhlově

Oslavu výročí narození brazilského prezidenta s českými předky Juscelina Kubitschka chystá na nedělní odpoledne Muzeum vystěhovalectví do Brazílie v Náhlově. Kdy a za jakých okolností vycestoval pradědeček prezidenta z Třeboňska do Brazílie? Prozradí host Tomáš Hunčovský ze Státního okresního archivu České Budějovice. Akce začíná v 15:00 hodin.

LUKÁŠ PAVLÁSEK - ONE MAN SHOW

neděle 23. září v 19:00, KD Crystal Česká Lípa

Kdo nepláče, není Čech – 90 minutová one man show s podtitulem Češi, alkohol a rock and roll je klasickou stand-up comedy, jen komik a mikrofon. Dozvíte se, který národ je nejlepší na světě, kde začíná zóna debilů, proč pití prospívá naší civilizaci, co pít, když chcete, aby se vám narodil Václav Klaus, povíme si, jak strávit pořádnou dovolenou, kterou nám pokazí dámská jízda, sestavíme si nekompromisní punkovou kapelu, rozebereme si některé lidové písně a nakonec si všichni společně zazpíváme o tom, co nám leze na nervy, protože správnej Čech není nikdy spokojenej…Lukáš Pavlásek patří mezi průkopníky a nejvýraznější tváře české stand-up comedy, znát ho můžete především z jeho výstupů v pořadech Na stojáka a Comedy Club. Jeho celovečerní speciál je esencí toho nejlepšího z jeho tvorby.