33. ŘEZBÁŘSKÉ SYMPOZIUM

středa 5. září – sobota 8. září, Památník K. H. Máchy Doksy

Každoročně se do Doks sjíždějí řezbáři z celé republiky, aby vystavili své výrobky a naučili návštěvníky, co práce se dřevem obnáší a jaké má své výhody a specifika. Celou zahradou krásně voní čerstvé dřevo, všude jsou položená různá dlátka a nožíky a spousta figurek, plastik a soch. Návštěvníci mají jedinečnou možnost naučit se řezbářské technice a podívat se pod ruku mistrům řezbářům. Zavítat za umělci, kteří budou v zahradě tvořit, mohou lidé každý den od 9 do 12 hodin a odpoledne od 14 do 18 hodin. 

LOUČENÍ S LÉTEM

pátek 7. září od 15:00, motorest Kuřívody

Připraven bude skákací hrad, bungee running a modelování balónků, od 16:00 program pro děti s maskotem, od 17:00 cukrová vata, hoverboard a lukostřelba.

ZÁKUPSKÉ SLAVNOSTI

pátek 7. září a sobota 8. září, Zákupy

Dvaadvacáté slavnosti odstartují v pátek v 18:00 hodin koncertem zpěvaček populárního oddělení ZUŠ Česká Lípa na zámku Zákupy. Sobotní program se odehraje tradičně na koupališti od 13:00 hodin. Děti se mohou těšit na klauna Fílu a hasičskou pěnu, vystoupí sbor Zákupáček, duo Adamis, Martin Harich s kapelou, skupiny Tvůj dědek, Rammstein Memeber´s club a hlavní hvězdou bude kapela Mňága a Žďorp. Svou bike show předvede Martin Šimůnek, který si připravil pro zájemce i workshop, na 21. hodinu je v plánu ohňostroj.  Součástí slavností budou i komentované prohlídky kostela sv. Fabiána a Šebestiána, které se konají v sobotu a v neděli vždy ve 14:00 hodin, v neděli v od 8:30 se bude konat slavnostní mše.

NEZMAŘI

pátek 7. září ve 20:00, Letní kino Cvikov

Koncert legendární skupiny, která vznikla v roce 1978. Skupina se poprvé probojovala do celostátního finále Porty v roce 1981. Zde ještě nezaznamenala výrazné úspěchy, ale vstoupila do širšího povědomí příznivců české folkové scény. V roce 1982 skupina získala ocenění Malá Porta, která byla udílena novým nadějným skupinám. Hlavní cenu Porty získala v roce 1984. První nabídka na vydání LP desky přišla v roce 1988 a vyšla s názvem „Nezmaři“. V té době byla skupina stále amatérská, členové měli svá zaměstnání a hraní brali jen jako zábavu. Od roku 1993 hraje profesionálně a věnuje se koncertování naplno. Jejich stylem je stále folk, trampská píseň a country. V případě nepříznivého počasí se představení přesouvá na sál KC Sever.

MEZINÁRODNÍ NOC PRO NETOPÝRY

pátek 7. září od 21:00, Ledová jeskyně Naděje

Akce se koná na úpatí Suchého vrchu u ústí Ledové jeskyně Naděje (možnost příjezdu autem ve směru od Mařenic, do osady Hamr a odtud 300 metrů pěšky). Pokud chcete vidět více netopýrů, organizátoři doporučují dorazit kolem 23. hodiny. Nutné a doporučené vybavení: baterka schopná svítit déle jak jednu hodinu. K vidění budou ukázky metod výzkumu netopýrů, promítání diapozitivů, povídání o nutnosti a způsobu ochrany netopýrů.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ NA BEZDĚZU

sobota 8. září a neděle 9. září od 9:00, hrad Bezděz

Vystoupí šermíři ze skupiny Askalon (11:00, 12:30, 14:00 a v sobotu ještě v 15:30). Mimořádně bude v sobotu a v neděli zpřístupněn ochoz královské kaple a také budou vystaveny tři nalezené dřevořezby z kapliček Bezdězské Křížové cesty Na I. hradním nádvoří bude své řemeslo předvádět mistr kovář.  Můžete si zde prohlédnout i umělecky ztvárněné předměty denní potřeby i ozdoby z kovu.

POHÁDKOVÝ HRAD

sobota 8. září od 10:00, Skalní hrad Sloup v Čechách

Slavnostní den bude zahájen přehlídkou pohádkových i historických postav. Přímo na horní plošině hradu pak návštěvníky možná zaskočí rodina zdejších čertů, kteří se budou za doprovodu světelných a kouřových efektů procházet i po kultovních pekelných schodech z pohádky S čerty nejsou žerty. Pod hradem pak své táborové ležení, včetně dobové kuchyně, dětské středověké střelnice a ukázek dobových řemesel, jako je kovář, dráteník, řezbář, či vazač košťat, rozbijí Rytíři Lužických hvozdů, se kterými se návštěvníci potkají v živých historických pásmech. Samotným vrcholem šermířského a rytířského programu bude od 17.00 hodin jedinečný Rytířský hradní turnaj na koních. Chybět nebude ani hudba dávných staletí, kdy slavnostní den obohatí akustický koncert Guitar Arte Trio, který proběhne ve zdejší krásné hradní kapli za svitu svíček. Na skutečné středověké slavnosti nemohou chybět kejkle s ohněm a o tu skutečnou atmosféru se postará ohňová show skupiny IGNIS ITER, která také celý den zakončí.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ V ČESKÉ LÍPĚ

sobota 8. září od 10:00, Vodní hrad Lipý Česká Lípa

Centrum textilního tisku bude mít zdarma otevřeno od 10 do 15 hodin. Na hradě Lipý proběhne akce na ukončení letní sezóny a rozloučení s létem pro celou rodinu a všechny věkové kategorie. V hudebním programu vystoupí pěvecký sbor Sedmihlásek z výběžku, Jazz band Erwina Schrödingera, Martin Žák a Stará almara (muzicírování ve stylu dávných amerických osadníků), Martin Benda (padesátileté hity a šlágry, které se zpívají pořád), Věra a Her People (irské, skotské, anglické a americké písně s Věrou Kláskovou), Jazz Bakers (známé swingové a bluesové kousky). V areálu hradu vyroste indiánská osada, Pavel Votápek předvede, jak ovládá laso a bič a k vidění budou i historické automobily.

RODINNÝ SPORTOVNÍ DEN V ČESKÉ LÍPĚ

sobota 8. září od 10:00, louka u Městského parku v České Lípě

Nezůstávejte doma a přijďte se rozhýbat. Připraveny jsou rozmanité sportovní disciplíny pro rodiče a děti od 4 let, dětský závod v běhu, animační programy a fotokoutek. Těšit se můžete také na hudební skupiny BlueGreen a ABBA Revival.

MYSLIVECKÝ JARMARK

sobota 8. září od 10:00, hrad Houska

Prezentace mysliveckých aktivit a program s tématikou myslivosti.

FESTIVÁLEK PRO PETROVICKÝ KOSTEL

sobota 8. září od 10:00, kostel Nejsvětější trojice Petrovice

Čtvrtý ročník divadelního festivalu zahájí v 10:00 hodin pouť kmotrů a kmotřenců v bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí. Program v petrovickém kostele začne ve 14:00 hodin slovem o životě kolem kostela. 14:30 Vincek & Franz – Provinzdrama ANNO 1918 (česko-německá divadelní skupina kamarádi), 15:30 Schkolalio (dětský cirkus z Hartau), 16:00 KurzFilme (krátké dokumentární snímky Patrika Weissiga), 17:00 Čekání na Čechova (Ďas, divadelní amatérský spolek Krompach), 18:30 Tetrahop (neotřelé blues z Nového Boru), 16:00 – 18:00 výtvarná dílna Markéty Váchalové Vojtíškové.

KALE JAKHA

sobota 8. září od 11:00, KD Crystal Česká Lípa

Taneční festival. Dvanáct souborů předvede své tance nejen v duchu romské muziky.  O dobrou náladu se kromě tanečníků postará také několik umělců. Zazpívat přijede známá teplická kapela Galiani Gypsy Jazz, z minulých ročníků známá Barunka Cínová, účastnice Československo má talent. Pozadu nezůstanou ani muzikanti z našeho okolí. Vystoupí skupina Roma Beat, Bachtale Chawe, Mimoň Band, Erik SAX Gaži a zarepovat přijde známý Luboš WK. Letošní ročník oproti loňsku nebude soutěžní a nikdo z účastníků tak neodejde s prázdnou.

CHLUMSKÉ SLAVNOSTI

sobota 8. září od 11:00, Chlum

Dopoledne s myslivci – gulášek, střelba ze vzduchovky. Od 13:00 na hřišti fotbalový turnaj, pěnová show, skákací hrad, 15:00 divadlo pro děti, ukázka krava maga, 18:00 pingpongový turnaj, 20:00 zábava na sále, hraje Duo Galaxie. Na návsi střelnice a kolotoče.   

DOŽÍNKY BRNIŠTĚ

sobota 8. září od 12:00, Brniště

Oslavte se zemědělci letošní úrodu a sklizeň, prožijte s námi den s nádechem starobylých tradic v krásném prostředí Lesního areálu Zátiší.

AHOJ LÉTO

sobota 8. září od 14:00, koupaliště Nový Bor

Město Nový Bor a DDM Smetanka zvou na ukončení prázdnin. Připraveno bude spousta zábavy a soutěží. Večer zahraje legendární liberecká kapela Těla.

MEZINÁRODNÍ HASIČSKÉ HRY BEZ HRANIC

sobota 8. září od 15:00, fotbalové hřiště Nový Oldřichov

Soutěžit budou dětské hasičské kolektivy. V průběhu soutěže bude otevřené hasičské muzeum a stánek s občerstvením, budou připraveny volnočasové aktivity i pro ostatní děti a skákací hrad. Od 20:30 se na požární nádrži uskuteční hasičská fontána.

JITKA VRBOVÁ SESSION

sobota 8. září od 20:00, Píchlá nota Doksy

Legenda jazzové scény s nezaměnitelným altem opět v Doksech! V tomto vynikajícím koncertu doprovodí Jitku Vrbovou také vynikající umělci: Pavel Šlosar - kontrabas a Vladimír Strnad - piano.

HRADNÍ KONCERT

sobota 8. září v 19:00, hrad Houska

Orchestr Dvořákova kraje pod taktovkou Václava Mazáčka.

PUTOVÁNÍ POHÁDKOVÝM PEKLEM

neděle 9. září od 13:00 do 15:00, Dubice

Start je u restaurace Neptum v českolipské Dubici. Akci pořádá DDM Libertin Česká Lípa.