VÝSTAVA HUB S MYKOLOGICKOU PORADNOU

pátek 14. září – neděle 16. září od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00, Vlastivědné muzeum a galerie Česká Lípa

Rozsáhlá výstava hub představující druhy rostoucí v Libereckém kraji.  Poradnu povede zkušený mykolog Josef Slavíček. Právě sem lze přinést jakékoliv druhy hub, které si můžete nechat bezpečně určit, či se o nich více dozvědět. Výstava bude zahájena v pátek programem určeným pro žáky mateřských a základních škol. Mohou se těšit jak na stanoviště s naučnými, tak i výtvarnými tématy. Na tento program je nutné se objednat!  Po celou dobu trvání výstavy budou pro malé i velké návštěvníky připraveny pracovní listy s vědomostními kvízy a také malé mykologické překvapení. Přestože v loňském roce počasí vystavujícím „houbařům“ příliš nepřálo, bylo během tří výstavních dnů odprezentováno veřejnosti více jak 280 druhů hub, a to nejen z Českolipska.

JEDNA ZEMĚ, JEDEN KRÁL…HRAJEME PRO DĚTI NA BEZDĚZU

sobota 15. září a neděle 16. září od 9:00, hrad Bezděz

Víkendová představení pro děti chystá na hradě Bezděz na polovinu září historická skupina Pancharti. Přijďte se pobavit na Bezděz v sobotu nebo v neděli a prožijte se svými dětmi šermířský den na hradě. Začátky vystoupení: 11.00, 12.30 a 14.00 hodin. V sobotu bude ještě vystoupení v 15.30 hodin. Na I. nádvoří se můžete podívat na ukázky kovářského řemesla, bude zde kovářská výheň i vystavené hotové výrobky.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ V ZÁKUPECH

sobota 15. září a neděle 16. září, zámek Zákupy

Prohlídky běžně nepřístupných prostor rozsáhlého dvoupodlažního sklepení pod východním křídlem zámku Zákupy nás zavedou za nejstarší historií šlechtického sídla v Zákupech. Délka prohlídky cca 20 minut s výkladem průvodce. Začátky prohlídek: 9.25, 10.25, 11.25, 12.25, 13.25, 14.25, 15.25, 16.25 hodin.

ČERT A KÁČA

sobota 15. září v 10:00, Městské divadlo Nový Bor
sobota 15. září v 15:00, Jiráskovo divadlo Česká Lípa

Tradiční sobotní pohádka. Výpravná pohádka pro nejmladší diváky. Hraje DAP Praha.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ V DUBÉ

sobota 15. září od 10:00, susárna chmele Dubá

Divadelní představení dětí z Dubé a Mirska na téma 100 let republiky, taneční vystoupení, zpěv, od 17:00 hraje k tanci a poslechu skupina MLYNÁŘI. Výstava 100 let republiky – práce žáků z Dubé a Mirska, ukončení I. Dubského dřevosochání – výstava děl. Zároveň zde budou vystaveny retro exponáty, které pochází ze soukromých sbírek nejen dubských občanů. Sušárna chmele otevřena návštěvníkům od 10.00 do 20.00 hodin.

ŠIKOVNÉ RUCE

sobota 15. září od 10:00 do 16:00, Vísecká rychta Kravaře 

Šikovné ruce jsou poslední akcí letošní sezony na Vísecké rychtě v Kravařích. Pobočka českolipského Vlastivědného muzea a galerie bude otevřena v sobotu 15. září od 10 do 16 hodin. Ve stejný den se koná Den evropského dědictví. Pro návštěvníky je připraven prodej originálních výrobků vytvořených lidmi pod značkou „vyrobeno vlastníma rukama“. Pro malé i velké návštěvníky jsou připraveny tvořivé dílničky.

CVIKOVSKÉ OSTRVE

sobota 15. září od 13:00, areál Niessnerovy vily Cvikov (sídlo ZUŠ)

Soutěžní přehlídka šermířských skupin.

3. KUNRATICKÉ KULTURNÍ ZÁŘÍ

sobota 15. září od 15:00, kostel Povýšení sv. Kříže Kunratice u Cvikova

K vidění bude výstava tematických fotek Lužických hor od Richarda Růžičky, v 15:30 pohádka pro děti Kouzelná flétna v podání divadelního spolku NOPOĎ. V 17:00 začne koncert dětského sboru Severáček z Liberce.

DOŽÍNKOVÝ COUNTRY BÁL

sobota 15. září od 20:00, Společenský sál Jablonné v Podještědí

Předtančení ve stylu country dětí z MŠ Studánka z Jablonného, hudebním předskokanem bude dětský sbor Noktuelky ze ZUŠ Jablonné, o hudebních přestávkách proběhne výuka tanců, soutěže a další doprovodný program. K tanci a poslechu hraje Martin Žák a New Time Coutry Band. Stylové oblečení vítáno.

LUDĚK HAVEL - ZPĚV, PIANO

sobota 15. září od 20:00, jazz klub Píchlá nota Doksy

Luděk Havel, absolvent Ježkovy akademie v oboru skladba, skvělý aranžér, dirigent a stříbrný Pianista roku 2015 se představí v sólovém recitálu v Doksech.

PRVNÍ REPUBLIKA

neděle 16. září od 14:00, Villa Hrdlička Česká Lípa

Kromě přednášky o této krásné éře je pro děti i dospělé připraven bohatý program až do večerních 19:00 hodin. Dobové šaty a účesy, historické vozy, loutkové divadlo a malování na obličej? To je minimum z toho, co všechno se chystá. Kromě přednášky Toulky První republikou budou k vidění fotografie Hany Palečkové. Děti si mohou nechat namalovat obličej anebo se zabavit loutkovým divadlem či v dílničce. Dámy si vyzkouší prvorepublikové šaty. Nalíčí se a učešou ve stylu Lídy Baarové, a pak je zvěční profesionální fotograf. Pánové se zatím potěší výbornou kávou a obhlídnou veterány z První republiky zaparkované před vilou. Vše bude za doprovodu dobové hudby.

ROZLOUČENÍ S LÉTEM

neděle 16. září od 14:00 do 18:00, zámek Doksy

Zábavné nedělní odpoledne. Těšit se můžete na velkou hru pro celou rodinu, vystoupení kapely pro děti, seniory a všechny ostatní. Stánek s občerstvením, soutěže, fotokoutek a další.

ŽIVOT S KRAJTOU

neděle 16. září v 19:00, Městské divadlo Nový Bor

Příběh o soužití bezvýznamného pařížského úředníčka s krajtou je, ač zarámován do humorných situací, hořkým vyprávěním o hluboké osamocenosti člověka uprostřed velkoměsta.  David Prachař si ke spolupráci na vlastní dramatizaci bestselleru Emila Ajara přizval syna Jakuba a bubeníka Pavla Fajta, takže divák neuslyší jenom slovo, neuvidí jenom krajtu, ale uslyší i hudbu a rytmus.