„Ve středu, po několikahodinovém jednání, Lenoxa část dluhu uhradila, a my tak ve čtvrtek dopoledne obnovili dodávky zemního plynu. Ty ale budou jen na týden, protože budeme dál s firmou vyjednávat,“ sdělil mluvčí RWE Pavel Zajíc.

Že se prozatím jedná pouze o přechodný model, který měl rychle vyřešit tíživou situaci tisíců lidí a zároveň uspokojit alespoň částečně pohledávky RWE, potvrdil i starosta Doks Zdeněk Krenický. „Veškeré platby za teplo budou přesměrovány na účet leasingové společnosti Efis, která bude hradit dodávky paliva RWE,“ doplnil Zdeněk Krenický a pokračoval: „Současně tak dostane prostor i energetický regulační úřad, aby mohl změnit dodavatele tepla. S tím, jak se vše vyvíjí, je zřejmé, že Lenoxa skončí v konkurzu.“

Vyjádření společnosti Lenoxa se nepodařilo získat, firma s médii nekomunikuje. Lidé v Doksech ale nejsou jediní, kdo kvůli dluhům Lenoxy zůstal bez tepla. Topení vychladla i obyvatelům 42 bytů v panelovém domě v liberecké čtvrti Ruprechtice, přestože za teplo platili přes 900 korun za gigajoul. Tam ale problém stále přetrvává.

Akciová společnost Lenoxa je již delší dobu kritizovaná za přemrštěné ceny tepla. Ty se pohybují kolem tisíc korun za gigajoul oproti standardním 590 až 670 korunám za gigajoul. Účtované ceny několikrát přešetřoval energetický regulační úřad i státní energetická inspekce.

Lenoxa je od 12. března v insolvenčním řízení na návrh věřitele Jana Honzíka, kterému dluží nájemné za pozemky. Ten žádá soud o vyhlášení úpadku. Podle insolvenčního návrhu dluží firma také například Finančnímu úřadu v Liberci, Správě sociálního zabezpečení a České spořitelně. Mezi věřitele se chce zařadit město Doksy a podle Pavla Zajíce to plánuje rovněž i RWE.