Více než šest milionů korun stála Správu železniční a dopravní cesty letošní oprava. Přitom ještě před zhruba dvaceti lety padaly úvahy, že se celá trať mezi Českou Lípou a Litoměřicemi bude rušit. Nádraží už v tu dobu vypadalo všelijak. „Pamatuji si, jak jsme to v té době řešili. Pak se od plánu ustoupilo a teď konečně došlo i k té opravě,“ řekla Deníku starostka Blíževedel Romana Dvořáková, která byla jednou z těch, kdo si titul přišli do Senátu převzít.

Ještě před pár týdny to na vítězství nevypadalo, internetové hlasování vyhrálo nádraží v Litoměřicích. Po sečtení všech výsledků ale Blíževedly svého rivala přeskočily o tisíc hlasů. Celkem letos pořádající asociace Entente Florale zaznamenala přes 17 tisíc hlasů od široké veřejnosti. Dvanáct tisíc z webu, zbytek přes slosovatelné hlasovací archy. Blíževedly obdržely dohromady 7356 hlasů a převzaly si pomyslnou štafetu od loni vítězných Doks. Rok předtím nejvíc zabodovala Mimoň a v roce 2009 Zahrádky u České Lípy.

Českolipsko je tak nadále regionem s největším poměrem nejkrásnějších nádraží v ČR. „Soutěž o titul nejkrásnější nádraží ukazuje podobu naší železnice, která potěší nejen drážní nadšence. Přináší příklady, které jsou hodny následování. Nejde o žádné výjimky, protože hezky vypadajících nádraží stále přibývá,“ uvedl generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Jiří Svoboda s tím, že za dva roky, co má SŽDC nádraží ve správě, se jich už celou řádku podařilo opravit.

Jen o nablyštěné budově to ale není, nádraží dělají také výpravčí. Pětice těch v Blíževedlech se o to své příkladně stará. Všude je naklizeno a nechybí ani pestrá směsice květin. „Každý měsíc zde strávíme 240 hodin, nádraží je jako náš druhý domov. S láskou se staráme nejen o nádraží, ale i přilehlé okolí,“ uvedli výpravčí Alena, Jitka, Marcela, Vlasta a Pavel ve facebookové prosbě o hlas pro nádraží v Blíževedlech.

„Mělo to přes 2500 sdílení. Zapojila se rodina, kamarádi, strojvedoucí a plno kolegů a nakonec to dopadlo,“ radovala se výpravčí Marcela Ptáčková. Od oblastního ředitelství prý mají přislíbené ještě nové lavičky a koše. „Aby to bylo úplně dokonalé,“ dodala výpravčí.