Jeho cestu nezastavila ani výheň uvnitř výhně. Prezident republiky Miloš Zeman včera odpoledne přicestoval na Českolipsko a ve velkém vedru vedly jeho první kroky do ještě více rozpálené sklárny novoborského Crystalexu.

Extrémní horko pak provázelo všechny další zastávky jeho první cesty napříč okresem. V České Lípě, kde prezident vystupoval na nekrytém pódiu, včera dokonce padl téměř osmdesát let starý teplotní rekord.

„To není vedro, to je horúčava," definoval Miloš Zeman tropy na českolipském náměstí a nechal si od svého týmu podat sklenici s pitím. „Budete se divit, ale není to slivovice. Je to pouze voda," vtipkoval vzápětí a případným dalším hostitelům pak poradil, že více než dobře vychlazeným vínem by ho potěšili dobře vychlazeným pivem.

Pochvala starosty a „Paní kytička"

Kromě vedra měla prezidentova cesta Českolipskem ještě další společné znaky. Hlava státu například nešetřila lichotkami pro vedení města, a to jak v Novém Boru, tak i České Lípě. Novoborského starostu Jaromíra Dvořáka prezident ocenil za to, že mluvil o přítomnosti a o tom, co pro město dělá, nikoli o minulosti a o tom, co udělali jiní.

Starostku České Lípy prezident Zeman omylem, ale hezky oslovil „Paní kytičko" a zhruba čtyřem až pěti stovkám obyvatelům města, kteří se na jeho příjezd přišli podívat, dokázal, že se dopředu zajímal o to, co hýbe městem. Řekl totiž, že se mu líbí nové logo České Lípy (které ale mezi lidmi příliš nezabodovalo).

„Je dobře, že si město, které bylo centrem henleinovců, dalo do nového znaku národní strom lípu a k tomu i srdce," zmínil prezident.

Společné pro Nový Bor i Českou Lípu bylo také to, že v obou městech pokládali lidé prezidentovi otázky, na které mohl jen těžko konkrétně odpovědět. V Novém Boru se ho například jeden muž ptal na co má nárok, když má jen jedno oko, v České Lípě podobně zjišťoval živnostník, co má dělat, když musí s cenami dolů. Zajímavější byl snad jen dotaz na přímou volbu starostů.

Miloš Zeman v Novém Boru.Návštěvu prezidenta provázela extrémní bezpečnostní opatření. Prezidentovy kroky v Novém Boru i České Lípě střežily desítky lidí z ochranné i kriminální služby a z městské i státní policie. Dění na českolipském náměstí (a zřejmě i novoborském) si policisté dokonce z několika míst natáčeli na kamery. A na všechno dohlížel přímo na místě krajský policejní ředitel Vladislav Husák i jeho okresní protějšek Petr Rajt.

Dary pro prezidenta: Sklo, knihy i čokoláda

Při dlouhých zimních večerech si bude moci prezident Miloš Zeman listovat knihami o Českolipsku, které hlavě státu během jeho úterní návštěvy věnovali starostové Nového Boru a České Lípy. Z návštěvy regionu si prezident Zeman odvezl i sladký znak České Lípy z místní čokoládovny nebo víno grapa ročník 2009.

Nový Bor se pochlubil svými sklářskými mistry. Sklárna Egermann věnovala hlavě státu dílo z červené lazury. „Pamatuji si, že když jsem tuto novoborskou sklárnu navštívil před lety, zaujala mě právě červená lazura," reagoval na dar Miloš Zeman, který se v obou městech zvěčnil do kroniky a dekoroval prapory stuhou prezidenta republiky.

Horký den zakončil prezident Miloš Zeman u Máchova jezera. Nikoli na pláži, ale v hotelu Port, kde na samý závěr druhého dne návštěvy Libereckého kraje povečeřel. Společnost mu, stejně jako po celý den, dělal hejtman Martin Půta a senátoři a poslanci zvolení za Liberecký kraj. Miloš Zeman odtud odjel zpět do libereckého Clarion Grandhotelu Zlatý Lev, kde je prezidentský pár ubytován.