8:35 – První povodňový stupeň platí pouze na Robečském potoce v Zahrádkách u Č. Lípy. Potok se po celou noc z úterý na středu držel na 116 centimetrech, tedy jedenáct čísel nad hranicí pro stav bdělosti. Ten už oproti tomu padl na Ploučnici v Mimoni v úterý večer. K normálu se vrací také řeka v České Lípě. Tady voda spadla ve středu ráno pod 70 centimetrů, což je hranice pro první povodňový stupeň. „Právě končí poslední uzavírka Žizníkov – Heřmaničky a průjezd pod viaduktem je volný,“ hlásí místostarosta České Lípy Tomáš Vlček. V noci z úterý na středu klesla o dvacet čísel také Ploučnice ve Stružnici, aktuálně je hladina vody na 226 centimetrech.

Dobrá zpráva. Toky na Českolipsku klesají.

První povodňový stupeň si držela Ploučnice v Mimoni a České Lípě a také Robečský potok v Zahrádkách se 116 centimetry. Oproti tomu se Panenský potok v Pertolticích pod Ralskem vrátil po druhé hodině odpoledne k normálu. Voda tu spadla pod 120 centimetrů, což je hranice pro první povodňový stupeň.

Ploučnice ve Stružnici od rána opadla o dvacet čísel, v podvečer vodočet ukazoval 246 centimetrů.

Padly také uzavírky ulic a mostů. Uzavřená zůstává pouze silnice ve Volfarticích, kterou povodeň v jednom úseku zničila. Do horní části obce se lidé dostanou od Žandova, spodní část je přístupná z Horní Libchavy.  Policisté nadále doporučují opatrnou jízdu na obchvatu I/9 kolem Nového Boru, kde je stržená krajnice a hrozí, že se silnice propadne.

Cestující na trati mezi Českou Lípou a Libercem musí počítat s tím, že následující dva měsíce budou mezi Jablonným v Podještědím a Libercem přesedat z vlaků do autobusů. Voda v úseku mezi Křižany a Rynolticemi strhla 57 pražců

Vední Libereckého kraje mělo v plánu během úterý požádat o odvolání stavu nouze. Nakonec se tak nestalo. Podle hejtmana Martina Půty by to vneslo jen zmatek při uplatňování škod. „Obce by složitě musely dokazovat, kdy škoda vznikla. Toky jsou navíc stále relativně vysoko a nevíme, co přesně může v dalších dnech nastat," vysvětlil hejtman změnu postoje kraje.

Podle hejtmana dnes také začali sčítat škody, první výsledky by měly být ve středu. „Škody ale budou výrazně nižší než při záplavách v roce 2010," konstatoval.

Na žádné řece v kraji už není stav ohrožení.

Den druhý. Co udělá Ploučnice?

Povodně se při pondělku přesunuly na západ Českolipska. Třetí povodňový stupeň vyhlásili během dne na dolním toku Ploučnice ve Stružnici, Horní Polici a Žandově. Stav nebezpečí platil i pro Valdecký potok protékající Horní Policí. Podle zdejší starostky Marie Matysové ohrožoval potok domy, které podél něj stojí. „Jestli voda ještě trochu stoupne, vytopí je," obávala se Marie Matysová.

V Horní Polici měli připravené pytle s pískem a dobrovolní hasiči byli při ruce. Ploučnice se v obci rozlila do přilehlých zahrad. „Hlídali jsme Stružnici, která je na toku před námi," dodává Matysová.

Pod vodou je fotbalové hřiště v Jezvé. Ve Stružnici se Ploučnice v průběhu dne držela kolem 270 centimetrů, čímž přibližně o deset čísel přeskočila hranici pro stav nebezpečí. „To u nás představuje pětiletou vodu," říká stružnický starosta Jan Mečíř. Řeka tu zatopila zahrady, garáže, části místních vedlejších silnic, fotbalové hřiště v Jezvé. „Ohrožuje nám to zápas příští týden. Nevíme, za jak dlouho řeka opadne a jestli pak stihneme dát hřiště do pořádku," obávají se místní fotbalisté.

Povodňovou situaci během pondělí jsme sledovali ZDE

Prahy domů ale voda nepřekročila. „Lidé si přesto preventivně vynosili vybavení z přízemí do bezpečí," doplňuje Jan Mečíř. Podle něj jim daleko větší problémy způsobil o víkendu rychle rozvodněný Radečský a Valteřický potok, kdy chybělo jen málo, aby vyplavily zdejší domy.

Oproti předpovědím meteorologů se naštěstí do pondělního podvečera nenaplnila prognóza vyhlášení třetího povodňového stupně na Ploučnici přímo v České Lípě.

Zatopený dům, uzavřený most

Hladina tu po celý den kolísala mezi 102 a 104 centimetry, od stavu nebezpečí tak Lípu dělilo jen kolem šesti čísel. I tak se ale pod vodou ocitla ulice Boženy Němcové u zahrádkářské kolonie. „To, že Ploučnice stagnuje, nepovažujeme za uzavřenou věc. Čekáme, co bude," říkal ještě v pondělí odpoledne českolipský místostarosta Tomáš Vlček. Kvůli velké vodě se preventivně obrnil sportareál, městský stadion nebo tenisová hala ležící v bezprostřední blízkosti řeky.

Heřmaničky v pondělí dopoledne.Ta se z velké většiny vylila mezi Žizníkovem a Českou Lípou, kde změnila louky v obrovská jezera. „Museli jsme uzavřít most mezi Heřmaničkami a Vítkovem. Voda vyplavila přízemí domu v Heřmaničkách, rodina se přestěhovala do patra. Na povodně jsou zvyklí, bydlí téměř u řeky, takže je žádná nemine," vysvětluje Tomáš Vlček s tím, že do Heřmaniček zajíždějí na kontrolu městští strážníci.

Ploučnice začala v České Lípě klesat od pondělní 18. hodiny. Na první povodňový stupeň (bdělost) se dostala v úterý kolem osmé hodiny ráno.

V části České Lípy, Dolní Libchavě, se už uklidnila Šporka. Ta tu v neděli dosáhla třetího povodňového stupně, zatopila zahrady a uzavřela silnici.

Pertoltice, Mimoň, Stráž: voda klesá

Stav nebezpečí byl v pondělí odvolaný na Ploučnici ve Stráži pod Ralskem a Mimoni. V té platil po celé pondělí druhý povodňový stupeň, ve Stráži hladina spadla až na první povodňový stupeň. Na vodoteči bylo při pondělku navečer 122 centimetrů, tedy o šedesát čísel méně než při maximu v neděli večer. Z třetího na druhý povodňový stupeň spadl rovněž Panenský potok protékající Brništěm, Velkým Grunovem a Pertolticemi pod Ralskem.