Premiér začal svou cestu krajem na Českolipsku, přesněji v Dubé, kde si prohlédl hotový obchvat města. Navštívil také firmu Fehrer, která slaví 15 let od svého vzniku v České Lípě.
Slavnostním přestřižením pásky zahájil Mirek Topolánek stavbu mimoúrovňové křižovatky I/9, I/13 v Okrouhlé. „O co horší má stavba název, o to víc je potřebná,“ řekl premiér.

Hejtman Petr Skokan připomněl, že křižovatka je první částí potřebného obchvatu, který spojí Nový Bor a Českou Lípu.
„Vláda uvolnila peníze na tuto stavbu. Ještě by měla zafinancovat tah do České Lípy,“ loboval za dostavbu celého obchvatu starosta Okrouhlé Jiří Vosecký.
Mirka Topolánka jsme se v souvislosti s pokračováním těžby uranu na dole Rožná zeptali, jestli vláda uvažuje o obnovení těžby v okolí Stráže pod Ralskem.
„V Dolní Rožínce jsou nedotěžené zásoby a velmi nešikovným opatřením se musí prodlužovat těžba podle rentability. Těžba se tam nikdy nezastavila,“ připomněl fakta premiér.
Dodal, že ceny uranu ve světě stouply na sedminásobek, tudíž je těžba rentabilní. Díky zisku vytvořenému na dole Rožná se dají odstraňovat škody, které byly způsobeny za minulého režimu.
„Rožínka je ale něco jiného než Stráž, kde se těžilo nejbrutálnější metodou, kde existuje podzemní jezero, které je nutné řešit. S těžbou v této lokalitě se v žádném případě nepočítá,“ zdůraznil Mirek Topolánek.
Návštěva odpoledne pokračovala prohlídkou části bývalého vojenského prostoru Ralsko, kde se připravuje převod majetku ze státní firmy Privum na Liberecký kraj a město Ralsko. Převod proběhne k 1. září letošního roku.
Po návštěvě bývalého vojenského prostoru se delegace přemístila do Liberce.