Zapojte se do ON-LINE ROZHOVORU. Zeptejte se nejznámějšího českého hledače štěchovického pokladu Josefa Mužíka na to, co Vás zajímá.

ON-LINE ROZHOVOR NAJDETE ZDE

Odpovídat bude Josef Mužík v pondělí 8.října od tří do pěti hodin odpoledne.

V Zákupech na Českolipsku se chystají pokácet dalších dvacet šest vzrostlých topolů.

Ty tu zbyly po velké čistce, která se konala v roce 2004 a při které město vykácelo přes stovku vzrostlých stromů. Téměř polovinu údajně starých a nebezpečných stromů, které ohrožovaly okolí, však pokáceli dělníci na příkaz městského úřadu bez potřebného povolení a městský úřad se kvůli tomu dodnes potýká se sankčním řízením. Zbylých šestadvacet stromů se chystají pokácet nyní.

„Tyto stromy vadí několika obyvatelům, kteří bydlí v jejich bezprostřední blízkosti a možný pád větví je ohrožuje při každé větší vichřici,“ řekla starostka města Miloslava Hudaková.
Argumenty starostky vyvrací předseda regionální pobočky společnosti pro trvale udržitelný život Miroslav Hudec.
„Jistě, větev ze stromu občas spadnout může, zvláště když ten strom není pravidelně řádně ošetřován, jak majiteli ukládá zákon. I pak je ale pravděpodobnost nehody asi taková, jako že někoho za větrného počasí trefí padající střešní taška.“
Vzrostlé topoly zdobí okolí multifunkčního sportoviště u zákupské základní školy, které město nechalo s vysokými náklady zrekonstruovat. Listí z topolů ničí také povrch tohoto nového sportoviště.
„Do stadionu u školy jsme investovali přes patnáct milionů korun a listí z topolů ničí tartanový povrch na běžeckých drahách,“ obhajuje kácení Miloslava Hudaková.

„Naši předkové možná neměli tak rozsáhlé vědomosti o vztahu životního prostředí a zdraví, ale z mnohaletých zkušeností došli ke správnému závěru, že tam, kde žijí lidé, a v okolí škol a sportovišť zejména, je zeleň doslova životní nutností,“ reaguje na slova starostky Miroslav Hudec. „To, že se správcům stadionu nechce hrabat listí není důvodem k pokácení šestadvaceti vzrostlých stromů,“ pokračuje.
„Pokácené topoly samozřejmě nahradíme menší, více vyhovující zelení,“ obhajuje dále starostka kácení. „V Zákupech se snažíme vysazovat zeleň na každé volné místo a ve městě jí je více než kdy jindy a než v kterémkoli větším městě,“ dodává.
„Aby se nahradila funkce jednoho jediného dospělého stromu, musely by být místo něj vysázeny stovky jiných. A navíc na místě těch vykácených,“ dodává na závěr Miroslav Hudec.

 

Další zprávy z regionu najdete zde