Pán z Milštejna rytíř Hasoň si kdysi dávno vyhlédl dceru cvikovského kováře a odvlekl si ji na hrad. Jelikož mu ale mladá dívka nechtěla být po vůli, nechal ji jen o chlebu a vodě. Cvikovští ji ale nechtěli nechat jejímu osudu, sebrali se a šli ji na Milštejn vysvobodit. Při zteči Hasoně zabili a vyvraždili celý hrad.

Tato pověst o zřícenině hradu Milštejna, která stojí jen kousek od přehrady Naděje nedaleko Cvikova, patrně zazní v jednom z dalších dílů pořadu České televize Toulavá kamera. Jeho tvůrci si totiž Cvikov vyhlédli jako další zajímavou lokalitu hodnou natáčení a minulý týden se tam vypravili.

Zdejší místostarosta Jaroslav Švehla společně se stavebním a investičním technikem Petrem Vrabcem vytipovali pro televizní štáb deset lokalit, z nichž se nakonec natáčelo na čtyřech místech.

„Byli jsme ve Cvikovském kostele, v jeskyních u Svitavy, na kalvárii a také na Milštejně,“ popsal Petr Vrabec.

Jejich úkolem bylo kameramana Vladimíra Šimka po místech provést a povědět mu o nich zajímavosti nebo pověsti. Několikaminutová reportáž zabrala zúčastněným celý den natáčení.

„Některé věty musel místostarosta říkat třeba třicetkrát, než je řekl správně,“ podotkl Petr Vrabec.

Nejdivočejší byla cesta právě na zříceninu hradu Milštejn. Dvoumetrové závěje sněhu museli nakonec zdolávat v traktoru, několikrát se málem převrátili.