Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Toxikologie. První pomoc, když dítě bere drogy

Liberecký kraj - Záběr jak dobrodružství kriminalistiky. Na zdánlivě bílém laboratorním skle se pod kontrastní látkou objevují barevné skvrny. Fialová, žlutá, modrá, růžová. Jako když v hodině výtvarné výchovy děti experimentují s vodovými barvami. Jenže místo vodovek se díváme na barbituráty, kodein, tramal… „Tohle šedé je marihuana,“ ukazuje mi vedoucí Klinické a soudní toxikologie v liberecké nemocnici Jitka Macháčková, na jejímž oddělení se nacházíme.

4.12.2011
SDÍLEJ:

ODDĚLENÍ KLINICKÉ A SOUDNÍ TOXIKOLOGIE Krajské nemocnice v Liberci vede Mgr. Jitka Macháčková sedmým rokem. Obor v Liberci rozjížděl její předchůdce Luděk Kříž. Ročně se v toxikologické laboratoři provede kolem 3 000 chemických analýz .Foto: Deník / Silvie Lintimerová

Jde o jediné akreditované pracoviště svého druhu v severních Čechách. A jediné v kraji, které zajišťuje toxikologické rozbory pro Vězeňskou službu ČR nebo Policii ČR.

Otravy a drogy

Z toxikologického nálezu zjišťují například příčinu úmrtí zemřelých. U živých pak příčinu jejich chování a jednání.

„Naše oddělení zajišťuje odborné služby pro celý Liberecký kraj. Zabýváme se zjišťováním toxikologicky významných látek v biologickém materiálu, a to jak pro zdravotnické účely, tak i na žádost orgánů činných v trestním řízení. Například stanovení hladiny alkoholu nebo množství drog v krvi a moči. Činnost klinické toxikologie je zaměřena především na identifikaci otrav nebo na kontrolu drogové abstinence pacientů,“ potvrzuje Jitka Macháčková, jinak chemik-analytik.

Často sem bohužel také míří i zoufalí rodiče. S podezřením, že jejich dítě bere drogy. „Představte si, že začnete mít určité podezření. Vaše dítě se chová nezvykle, jinak reaguje nebo dostanete podnět ze školy. Co uděláte? Vyhledáte stránky nemocnice, klinickou a soudní toxikologii, laboratorní příručku, návod na odběry, formulář na průvodku, ale nejčastěji zoufalý rodič přímo zavolá,“ popisuje cestu, jak se podezření může vyvrátit či potvrdit, Jitka Macháčková.

„Nejprve provedeme na základě dotazů základní rozčlenění. To znamená: zda dítě kouří, pak by mohlo jít o marihuanu, zda má velký přísun peněz to by mohlo ukazovat na kokain. Když je spavé může užívat opiáty a pokud má naopak spánkové výkyvy, pak může jít o látky ze skupiny budivých aminů, což je například pervitin nebo extáze,” popisuje expertka.

Výkyvy v chování a například nápadné hubnutí může na přítomnost drogy ukazovat. Na druhou stranu, stejné stopové prvky látky, obsažené v pervitinu, mohou při prvním laboratorním rozlišení ukazovat zbytky běžného léku v krvi.

„Vždycky se rodičů ptáme, zda dítě neužívalo v poslední době nějaký medikament. Stačí, když delší dobu užíváte jeden typ Coldrexu, a první laboratorní šetření ukáže na pervitin,” ukazuje mi expertka nepatrnou tečku na laboratorním sklíčku.

Rozhlížím se po jejich království, které v ničem nepřipomíná vysoce specializované pracoviště. „Hotové dobrodružství kriminalistiky, že,“ směje se paní magistra a poukazuje na stísněné prostory staré, nevyhovující budovy, v nichž probíhají chemické analýzy.

Jedna z laborantek právě na vzorek stříká detekční látku. „Ničeho se nedotýkejte,” varuje mě. „Kyselina sírová je prevít.“ Po předběžném rozlišení, ukazujícím na přítomnost základních skupin látek, putují vzorky do speciálního přístroje propojeného s počítačem. Probíhá tu analýza na principu plynové chromatografie s hmotností detekcí.

Tenhle zázrak techniky dokáže rozlišit s naprostou přesností 3 až 4 tisíce léků a drog. Ty porovnávají na základě registrovaných vzorků, pečlivě evidovaných. Získat je ovšem představuje martyrium.

„Nejprve musíme požádat příslušné ministerstvo a úřady o povolení dovozu psychotropních látek. Je to všechno tak přísně evidované, že vyřízení žádosti a zaslání vzorku trvá zhruba rok,” popisuje.

„Nebojíte se tu přechovávat drogy?” ptám se. Šéfka oddělení významně nadzvedne obočí a pak mi ukáže něco, co vypadá jako na dně umazaná sklenička. „Tohle snad nejde ani označit za množství menší než malé,” uklidňuje mě.

Nedávno proběhla ve zprávách informace o nové látce, která se objevila na české drogové scéně. „Asi myslíte fentanyl, ale to je lék zneužitý jako droga, kterou už mapujeme několik let, jen ji někdo jinak nazve,” říká s přehledem.

Nejčastěji užívanými látkami jsou tady u nás na severu pervitin a všudypřítomná marihuana. „Když slyším, že marihuana je měkká droga, můžu vyletět z kůže. Je to prostě droga a je návyková. Navíc nikdy nevíte, jak zareaguje právě váš organismus,” říká razantně. Ví, o čem mluví. „Nejhorší je, když tady u vás sedí rodič a vy mu musíte říct, že zkouška je pozitivní, že jejich obava je potvrzena…”

Vyšetření vzorku z moči trvá zpravidla 24 hodin. Větší problém je vzorek nabrat. „Jak takového patnáctiletého klacka přesvědčíte? Děti mají různé fígle, ale důležité je odchytit ho nejlépe po návratu z diskotéky nebo místa, kde s drogami mohl přijít do kontaktu.”

Škola bohužel nebývá výjimkou. „Rodičů je mi líto a rozhodně to není vždycky jen proto, že na děti nemají čas, že něco ve výchově zanedbali. Všichni jsme svého času experimentovali, s prvním pivem, cigaretou. Teď je bohužel těch „lákadel” víc.

Pokud je dítě nebo mladistvý pozitivní, pak by měl být nasměrován na dětskou psychiatrii. Ale zase, jak ho donutíte,” ptá se expertka na základě zkušeností s rodiči.

Jistota za pět set

Základní zkouška na přítomnost drogy stojí podle ceníku platného pro letošní rok 476 korun. „Co když na to rodiče nemají,” ptám se v mylně vžité představě, že většinu dětí vede k užívání drog třeba zoufalá sociální situace. Často se mluví také o užívání návykových látek mezi mladistvými v romském etniku.

„To byste se divila,” zazní odpověď chemické expertky, která tento mýtus definitivně nabourá…

Drogy se dají koupit za kapesné. Gram za 200

Liberecký kraj - Nejproblematičtější drogou v Libereckém kraji zůstává pervitin produkovaný v malých kuchyňských laboratořích a také stále častěji vyráběný organizovanými skupinami. Podle odborníků se jedná zejména o osoby vietnamského původu. Vyplývá to z Výroční zprávy o realizaci protidrogové politiky Libereckého kraje za uplynulý rok.

Vedle výroby se podle expertů tyto skupiny výrazně zapojují do organizace dovozu efedrinu či pseudoefedrinových farmak (Reactine Duo, Acatar a Sudafed atd.) z Polska.

Policie v loňském roce také zaznamenala nárůst dovozu léků s obsahem pseudoefedrinu z Polska pro výrobu pervitinu. Odhaleno bylo také šest varen pervitinu a tři pěstírny konopí, které představovaly podle policejních údajů 2.306 ks rostlin. Gram marihuany se dá v pouličním prodeji sehnat za částku od 100 do 250 korun. Z tohoto množství se dá podle některých „expertů” ubalit dva, ale také pět takzvaných jointů. Cena pervitinu se pohybuje od 800 do 2.000 korun.

Průměrný věk, v němž mladí lidé zkoušejí poprvé marihuanu, je 15 let, s pervitinem se setkávají už v 17 letech. (sve)

Autor: Jana Švecová

4.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Skalice - Rovensko 3:1 (2:0).

Skalice potvrdila první místo

Sněmovna. Ilustrační foto.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Českolipský divadelní podzim skončil opět premiérou

Česká Lípa - Výzev se českolipský Divadelní klub Jirásek nebojí.

Dubá bude vlastnit opravenou silnici

Dubá – Silnice I/9 protínající Dubou bude nově patřit městu a kraji. Stane se tak po opravách, které začaly minulý týden.

Doksy vyhrály už pátý zápas v krajském přeboru po sobě

Doksy - Tým Michaela Šimka poskočil v tabulce na solidní čtvrtou příčku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení