„Název Třešňová pouť nemá nic společného s jistou politickou stranou, která má toto ovoce ve znaku. Pojmenování odkazuje na doby Rakouska-Uherska, kdy v naší obci bývaly velké třešňové sady,“ vysvětluje starosta Horní Police Lubomír Šulc a pokračuje: „Když třešně dozrály, bylo nutné je během několika dnů rychle sklidit a do obce se tak sjížděly skupiny česačů. Ovoce se tehdy vyváželo do Německa i Rakouska.“

Bohatý program 20. ročníku hornopolické pouti zahájí v pátek 1. července Country zábava na místním koupališti, kde bude od 20.00 hodin hrát k poslechu i tanci kapela The Mozoly. O víkendu obsadí pouťové radovánky téměř celou vesnici (viz. program v infobloku níže).

Po oba dny nebudou na náměstí chybět pouťové atrakce, na ostrově budou probíhat soutěže pro děti, most obsadí stánkaři, děti se budou moci projet na koních a ve výstavní síni hornopolického zámku si návštěvníci mohou prohlédnout výstavu fotografií Radky Uhrové.

Speciálním hostem pouti bude v sobotu 2. července Farní sbor ze Salcburku, který vystoupí v kostele Navštívení Panny Marie v 17 hodin. Českou republiku navštívil sbor v říjnu roku 2006. Společně s komorním sborem Křesťanského sdružení zrakově postižených AVE tehdy v Praze vystoupil v kostele sv. Tomáše na Malé Straně. Do Horní Police cestuje poprvé.

„Našince by překvapilo, kolik malých i velkých pěveckých sborů a vesnických kapel pečuje v Rakousku o hudební dědictví. Každé vystoupení je malým svátkem a příležitostí potkat sousedy, poděli se s nimi o radost s drobných úspěchů, napéct koláče a přichystat občerstvení pro mladé i staré,“ dodává Lubomír Šulc.

Oslavy si vyžádají dopravní omezení. Pro motoristy bude uzavření náměsté Odboje a silnice III. třídy z náměstí směrem na Žandov. Objízdná trasa bude značena a zákaz vjezdu nebude platit pro ty, kteří v uzavřených lokalitách bydlí.

Víkendový program v Horní Polici

Sobota 2. července
9.00 - 19. ročník fotbalového turnaje Memoriál J. Krejčíka
10.00 – Mše svatá v kostele Navštívení Panny Marie
11.00 – aerobik dětí na hřišti
16.00 – mezi mosty – Josef Bříško pro děti – Setkání s písničkou, soutěže
17.00 – koncert v kostele Navštívení Panny Marie
18.30 – mezi mosty – Josef Bříško pro dospělé – Ta naše písnička
19.00 – na Ploučnici před novým mostem – soutěžní překvapení zastupitelů
21.45 – dobývání kamenného mostu + ohňová show s překvapením

Neděle 3. července
8.00 – mše svatá v kostele Navštívení Panny Marie
10.00 – slavnostní mše svatá v kostele koncelebrovaná emeritním generálním vikářem litoměřické diecéze Mons. Karlem Havelkou
10.00 – mezi mosty – aerobik dětí
11.00 – vystoupení dětí ZUŠ Žandov v ambitu kostela
11.30 – mezi mosty – hudební skupina Septima¨
13.00 – mezi mosty – Možná přijde i kouzelní
1č.00 – procesí s milostnou soškou Panny Marie v ambitu kostela zakončené mariánskými litaniemi a slavnostním požehnáním
15.00 – skupina Irské sestry – taneční vystoupení
16.00 – skupina Horačky
17.00 – požární útok místních hasičů